Książka "Widzew Łódź. Dzieje międzywojenne"

ODPOWIEDZ
włod.
Klub 1910
Posty: 461
Rejestracja: pn maja 12, 2008 10:17 am

Re: Książka Widzew Łódź. Dzieje międzywojenne

Post autor: włod. »

O książce piszą też na FB "Polska piłka nożna 1903-39" :Widzew
RF!
Sponsor
Posty: 131
Rejestracja: pn maja 12, 2008 8:31 am
Lokalizacja: Łódź-Ruda/Pomorze

Re: Książka Widzew Łódź. Dzieje międzywojenne

Post autor: RF! »

Wielkie brawa za wczorajszy artykuł/przewodnik po dawnych boiskach i stadionach.

https://widzew.com/-/boiska-i-place-czy ... go-widzewa

A do tego jeszcze stare zdjęcia i porównanie z dzisiejszym stanem.
Kilka pytań dot. stadionu przy Rokicińskiej 28B: jak rozumiem boisko piłkarskie było otoczone bieżnią lekkoatletyczną i rozciągało się mniej więcej na odcinku między ulicami Ruską a Sarnią (oczywiście po drugiej stronie Rokicińskiej)? Czy boisko do siatkówki było na odcinku między Sarnią a Suchą?
I drugie pytanie: czy drewniana trybuna, którą widać na zdjęciu przy kamienicy z Piłsudskiego 117 (róg Sarniej), to stała trybuna, z której oglądało się mecze piłkarskie i zawody lekkoatletyczne?
PS Trochę niefortunnie brzmi to zdanie, że nasz stadion przy Rokicińskiej 28B padł ofiarą budowy trasy W-Z. Trasę budowano od lat 70ych, a sami chyba nawet w tym temacie pisaliście, że na tamten stadion nie można było wrócić, bo w czasie wojny został zniszczony, a potem zapadła decyzja, by na tym terenie budować chłodnię miejską. Poza tym pewnie z pół stadionu by ocalało, bo aż tak mocno nie poszerzyli ówczesnej Armii Czerwonej.
włod.
Klub 1910
Posty: 461
Rejestracja: pn maja 12, 2008 10:17 am

Re: Książka Widzew Łódź. Dzieje międzywojenne

Post autor: włod. »

Widzew Łódź. Dzieje międzywojenne - książką miesiąca w księgarni Sendsport.pl

https://widzew.com/-/ksiazka-o-historii ... rem-marca-

Przy okazji lista punktów sprzedaży:

Książki do nabycia w sklepach stacjonarnych:
- Oficjalny Sklep Widzewa na Stadionie,
- Sklep Fanatyk - ul. Kazimierza 16,
- Księgarnia Ossolineum - ul. Piotrkowska 181,
- Księgarnia w Alejkach - Łęczyca, ul. Jana Pawła II 13,
- Księgarnia przy Bratysławskiej - Łódź, ul. Bratysławska 2a,
- Księgarnia Rydzowa - Łódź, Rydzowa 16.

W Internecie:
- Oficjalny Sklep Widzewa: https://sklep.widzew.com/akcesoria/-/st ... enne/81901
- Fanatyk: http://www.fanatyk.net.pl/index.php?p17 ... dzywojenne
- Księgarnia Kibica SendSport: https://www.sendsport.pl/product-pol-35 ... jenne.html
- Rocznik Piłkarski: https://sklep.rocznikpilkarski.pl/stron ... jenne.html
- Allegro: https://allegro.pl/listing?string=dziej ... i-1-5-0306

Jeżeli ktoś jest w stanie zebrać w firmie (miejscu pracy), Fan Clubie, wśród znajomych zamówienie na kilka egzemplarzy, to jestem w stanie dowieść książki.

Kontakt na maila: [email protected] lub na priva.
włod.
Klub 1910
Posty: 461
Rejestracja: pn maja 12, 2008 10:17 am

Re: Książka Widzew Łódź. Dzieje międzywojenne

Post autor: włod. »

Według księgarni internetowej sendsport.pl "Widzew Łódź. Dzieje międzywojenne" jest najlepszą książką miesiąca kwietnia 2020. :Widzew
włod.
Klub 1910
Posty: 461
Rejestracja: pn maja 12, 2008 10:17 am

Re: Książka Widzew Łódź. Dzieje międzywojenne

Post autor: włod. »

włod.
Klub 1910
Posty: 461
Rejestracja: pn maja 12, 2008 10:17 am

Re: Książka Widzew Łódź. Dzieje międzywojenne

Post autor: włod. »

włod.
Klub 1910
Posty: 461
Rejestracja: pn maja 12, 2008 10:17 am

Re: Książka Widzew Łódź. Dzieje międzywojenne

Post autor: włod. »

Ponad 2 miesiące książka w sprzedaży. Pewnie już przeczytana, zaczęta, przekartkowana. Można prosić o opinie?
włod.
Klub 1910
Posty: 461
Rejestracja: pn maja 12, 2008 10:17 am

Re: Książka Widzew Łódź. Dzieje międzywojenne

Post autor: włod. »

włod. pisze:Ponad 2 miesiące książka w sprzedaży. Pewnie już przeczytana, zaczęta, przekartkowana. Można prosić o opinie?
Nikt? Nic? Nawet słówka?
H778
Klub 1910
Posty: 1482
Rejestracja: wt maja 04, 2010 11:06 pm
Lokalizacja: Miasto Włókniarzy

Re: Książka Widzew Łódź. Dzieje międzywojenne

Post autor: H778 »

To ja napiszę, chociaż książki nie miałem jeszcze okazji przeczytać w całości, a tylko we fragmentach. Kawał niesamowitej roboty i danych, których znalezienie po stu latach wydawałoby się niemożliwe. Czekam i liczę na okres powojenny, bo ten mnie najbardziej interesuje. :)
antos
Klub 1910
Posty: 150
Rejestracja: wt cze 24, 2008 12:37 pm
Lokalizacja: Górna/Śródmieście

Re: Książka Widzew Łódź. Dzieje międzywojenne

Post autor: antos »

Przyznaje się, że przeczytałem, ale dopiero czeka mnie dokładne przestudiowanie publikacji. Z całą pewnością napisana przez Was książka jest „kamieniem milowym” w poznaniu najstarszych dziejów Naszego klubu. Dla mnie osobiście bardzo ważne, jest to, że publikacja zawiera warsztat badawczy (przypisy, bibliografie, źródła zdjęć etc.). Świetnie, że książka nie dotyczy wyłącznie Widzewa piłkarskiego i piszecie o wszystkich sekcjach (łącznie z planowanymi), co tylko pokazuje, że korzenie klubu są bardzo mocno osadzone w łódzkim sporcie. Nawiasem mówiąc, fajnie byłoby nawiązać do wielosekcyjności, nawet w wersji amatorskiej (jakby nie patrzeć mamy biegaczy) i budowanie coraz mocniejszej społeczności widzewskiej wokół klubu.
Dodatkowe plusy to m.in. informacje o przedwojennych kibicach, jak i biogramy działaczy/sportowców. Super, że daliśmy tabele z wynikami i miejscami zajmowanymi przez poszczególne sekcje w swoich rozgrywkach.
Ciężko, odnieść mi się do szczegółów, ponieważ nie jestem historykiem sportu, a i moja wiedza o Widzewie nie jest na takim poziomie, jak być powinna. Ale to się zmieni :D
Generalnie z perspektywy osoby naukowo zajmującej się przeszłością, mogę napisać, że „Dzieje międzywojenne” są pozycją, która jest świetnym źródłem informacji dla kibiców o ich klubie oraz porządnym opracowaniem naukowym. Panowie, liczę, że to przyczynek do dyskusji. Z doświadczenia wiem, że zawsze są ograniczenia w takich publikacjach i macie jeszcze jakieś asy w rękawach i może kiedyś np. wydanie II poprawione/rozszerzone :D W końcu Muzeum to też wydawnictwa ;)

Mam nadzieje, że nie przynudziłem?
RF!
Sponsor
Posty: 131
Rejestracja: pn maja 12, 2008 8:31 am
Lokalizacja: Łódź-Ruda/Pomorze

Re: Książka Widzew Łódź. Dzieje międzywojenne

Post autor: RF! »

Kupiłem jak tylko otworzyli nasz sklep. Na razie tylko przekartkowałem. Ale już widzę jaką będę miał frajdę, a jednocześnie ile mrówczej pracy musieliście w to włożyć. Naprawdę ogromny szacunek. Nie spodziewałem się aż takiego wydawnictwa.
cloudyush
Klub 1910
Posty: 265
Rejestracja: pn maja 12, 2008 10:01 pm

Re: Książka Widzew Łódź. Dzieje międzywojenne

Post autor: cloudyush »

Książkę przeczytałem najpierw w całości za jednym zamachem, teraz wracam niechronologicznie do poszczególnych fragmentów. Nie sposób tego wszystkiego ogarnąć :) Imponujący ogrom informacji dotyczących nie tylko Widzewa ale sportu w naszym mieście, czy w ogóle przedwojennej Łodzi, stosunków społecznych itp - dla kogoś kto lubi historię to jest prawdziwa kopalnia. Najlepsze perełki są w szarych ramkach.
Jaram się już myślą o kolejnych częściach i uzbrajam w cierpliwość :)
Tomasz69
Klub 1910
Posty: 480
Rejestracja: wt maja 13, 2008 11:57 am

Re: Książka Widzew Łódź. Dzieje międzywojenne

Post autor: Tomasz69 »

Systematycznie poukładana kopalnia wiedzy. :klaszcze: Znając autorów nie mogło być inaczej. Szacunek.

Ale ta czcionka :shock: Ale dzięki temu więcej się zmieściło :)
włod.
Klub 1910
Posty: 461
Rejestracja: pn maja 12, 2008 10:17 am

Re: Książka Widzew Łódź. Dzieje międzywojenne

Post autor: włod. »

Tomasz69 pisze:Systematycznie poukładana kopalnia wiedzy. :klaszcze: Znając autorów nie mogło być inaczej. Szacunek.

Ale ta czcionka :shock: Ale dzięki temu więcej się zmieściło :)
Fakt, z czcionką przegięliśmy, ale w innych książkach sportowych taka sam i nikt nie narzeka. :Widzew
włod.
Klub 1910
Posty: 461
Rejestracja: pn maja 12, 2008 10:17 am

Re: Książka Widzew Łódź. Dzieje międzywojenne

Post autor: włod. »

A z innej beczki, co Was najbardziej zaskoczyło?
ODPOWIEDZ