Sekcja piłki nożnej mężczyzn

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Pomyslowy Dobromir
Klub 1910
Posty: 1531
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 11:31 am

Sekcja piłki nożnej mężczyzn

Post autor: Pomyslowy Dobromir »

Gdyby zapytać Polskę o najpopularniejszą sekcję naszego klubu, to wątpliwości nie będzie absolutnie żadnych. Dlatego też o piłkarzach możemy tu pisać bardzo dużo, historyjek, anegdot czy ciekawostek nie braknie. Ja postaram się wrzucać co ciekawsze smaczki.

Na pierwszy ogień - historia wojennej organizacji klubu i meczów Widzewa w czasie konspiracji.

Można bez przesady powiedzieć, że okupacyjne życie sportowe Widzewa koncentrowało się na łące położonej w pobliżu stacji kolejowej Widzew. Tutaj można było prawie codziennie spotkać chłopców uganiających się za piłką do kopania. Wiosną 1940 r. zaopiekował się nimi Mieczysław Kotarski, od 1939 r. działacz RTS Widzew. Z tej sporej gromady chłopców utworzono dwie drużyny pod wspólną nazwą Orlęta Widzewa.

Kapitanem I drużyny został Bronisław Pieklarz, a II Jan Marciniak, syn znanego przed wojną piłkarza RTS Widzew. Orlęta, już w 1940 r. rozegrały kilka spotkań ze swymi rówieśnikami z innych regionów Łodzi: Chojnami, Rudą i Marysinem na Radogoszczy.

W dzielnicy widzewskiej działał również w tym okresie Harcerski Klub Sportowy, mający drużynę piłkarską, którym kierował Kazimierz Mamełka. HKS trenował i rozgrywał mecze w parku 3 Maja, względnie na tzw. Rozkopanej Górce (obecnie Widzew-Wschód). Członkowie HKS rekrutowali się z 36 i 11 ŁDH. Wielu z nich należało tak że do Związku Walki Zbrojnej. Za tę działalność w lipcu 1942 r. aresztowano Kazimierza Mamełkę, Zenona Grzesiaka, Czesława Misiaka, Henryka Kurowskiego i Jana Majewskiego, których osadzono w obozie koncentracyjnym w Dachau. Przeżył tę martyrologię jedynie Kazimierz Mamełka. Do aktywnych piłkarzy HKS należeli również: Tadeusz Wójcik, Zdzisław Mrożewski, Marian Osowski, Marian Majewski, Kazimierz Gbyl i Zdzisław Kamiński.

Pod koniec 1940 r. doszło do połączenia Widzewa z Harcerskim Klubem Sportowym. Kilka miesięcy wcześniej (we wrześniu) powstała drużyna seniorów Widzewa, składająca się z 20 zawodników, grających już przed wojną w piłkę nożną w tym klubie. Byli to m. in. Bronisław Stempel, Bolesław Wachnik, Stefan Sadowski, Roman Mirosławski, Zygmunt Hanysz, Stefan Wróbel, Henryk Swingal, Wacław Doryń, Henryk Paciorek i Jerzy Pawlikowski. Grupa ta trenowała i rozgrywała mecze na łące, naprzeciw obecnego stadionu Widzewa. Szybko jednak została z tego miejsca przepędzona na skutek donosu volksdeutscha o nazwisku Less, notabene b. bramkarza ŁTSG. Bronisław Stempel, pracujący przy rozbudowie stacji kolejowej Widzew, zaproponował Mieczysławowi Kotarskiemu, aby jego dorośli przyjaciele mogli przyłączyć się do Orląt Widzewa. I tak to powstał jeden z najsilniejszych i najrozleglejszych klubów konspiracyjnych Łodzi.

W Widzewie, za czasów okupacji, nie tylko grano w piłkę nożną, ale także uprawiano lekkoatletykę, siatkówkę, boks, a nawet rozgrywano mecze ping-ponga na stole ustawionym w poczekalni stacji kolejowej na Widzewie.

Pierwszy oficjalny kontakt sportowy seniorzy Widzewa nawiązali w 1940 r. z, Rudą. Mecze odbywały się na boisku w pobliżu lotniska na Lublinku. Pierwszy wygrali widzewiacy 5:1 , a drugi (przy stanie 4:1 dla Widzewa) został przerwany na skutek interwencji żołnierzy - lotników. Wiosną 1941 r. Mieczysław Kotarski, jako prezes klubu, wspólnie z kapitanem I drużyny - Bronisławem Stemplem - nawiązał kontakt z innymi powstałymi w Łodzi drużynami piłkarskimi, a później weszli obaj w skład Ośrodka Konspiracyjnych Drużyn Piłkarskich.

W latach 1940-1944 barw konspiracyjnego RTS Widzew, wliczając w to drużynę Orląt, bronili: Bronisław Stempel, Władysław Wachnik, Władysław Kopaniewski, Feliks Glaba, Jerzy Karbowiak, Zygmunt Hanysz, Marian Ossowski, Longin Mielczarek, Roman Miłosławski, Zenon Zwierzyński, Zdzisław Dudek, Tadeusz Majewski, Stanisław Truszczyński, Eugeniusz Młonka, Eugeniusz Sińczak, Henryk Paciorek, Jerzy Pawlikowski, Józef Wierzba, Henryk Domke, Tadeusz Wójcik, Jerzy Wójcik, Zdzisław Mrożewski,. Andrzej Lenart, Stefan Sadowski, Wacław Doryń. Józef Doryń, Henryk Swingal, Zygmunt Banasiak, Stefan Wróbel, Stefan Jankowski, Mieczysław Piekarski, Jan Marciniak, Bronisław Pieklarz, Józef Niewiadomski.

W omawianym okresie okupacyjnym piłkarze Widzewa rozegrali aż 47 meczów z Chojnami, Rudą, Nowym Złotnem, Radogoszczą (Huragan), Zgierzem, Kątną, HKS, Czarnymi (Nowe Złotno), Cyganką, Zdrowiem, Cytadelą, Wichrem i Wólką. Najwięcej meczów rozegrał Widzew z Wólką - 7: raz udało mu się zwyciężyć, dwukrotnie zremisować. Pozostałe mecze zakończyły się zwycięstwem Wólki, w tym jeden aż 6:0.

RTS Widzew był też chyba jedynym klubem konspiracyjnym Łodzi, który posiadał "normalny" zarząd. W kwietniu 1941 r. odbyły się oficjalne wybory do zarządu. Prezesem został Mieczysław Kotarski, kapitanem I drużyny i trenerem - Bronisław Stempel, zastępcą trenera - Marian Ossowski, a w skład zarządu weszli ponadto: Henryk Domke, Zenon Zwierzyński, Tadeusz Wójcik, Jerzy Karbowiak, Zdzisław Mrożewski. Karbowiak i Młonka pełnili funkcje gospodarzy klubu.

Jesienią 1941 r. ubył z szeregów Widzewa piłkarz Mieczysław Piekarski. Został on aresztowany przez gestapo w ulicznej łapance na ul. Piotrkowskiej (przy zbiegu z ul. Świerczewskiego). Znaleziono przy nim tajne, konspiracyjne gazetki. Po kilku dniach został rozstrzelany w lesie wiączyńskim

Ostatni mecz pod okupacją hitlerowską rozegrali widzewiacy w czerwcu 1944 r. z Wólką, wygrywając, co było dużą niespodzianką, 2:1. Później wprawdzie odbywały się jeszcze treningi i mecze "między sobą" na łące obok cmentarza na Widzewie, ale już w bardzo ograniczonym składzie. Z niecierpliwością czekano na upragnioną wolność.

[Tekst pochodzi z książki "70 lat ŁOZPN - Piłka nożna w latach okupacji - Łódź 1939-1945"]
zgredzik
Klub 1910
Posty: 2817
Rejestracja: wt maja 13, 2008 5:25 pm
Lokalizacja: TYLKO Widzew !!!

Re: Sekcja piłki nożnej mężczyzn

Post autor: zgredzik »

W tym czasie nie był rozegrany ani jeden mecz z ŁKSem? Znasz przyczyny takiego stanu rzeczy?

TYLKO Widzew, eRTeeS !!!
Awatar użytkownika
Torch
Klub 1910
Posty: 6002
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 10:10 am
Lokalizacja: Łódź Radogoszcz-Wschód www.tylkowidzew.pl/
Kontakt:

Re: Sekcja piłki nożnej mężczyzn

Post autor: Torch »

Pomyslowy Dobromir pisze: RTS Widzew był też chyba jedynym klubem konspiracyjnym Łodzi, który posiadał "normalny" zarząd. W kwietniu 1911 r. odbyły się oficjalne wybory do zarządu. Prezesem został Mieczysław Kotarski, kapitanem I drużyny i trenerem - Bronisław Stempel, zastępcą trenera - Marian Ossowski, a w skład zarządu weszli ponadto: Henryk Domke, Zenon Zwierzyński, Tadeusz Wójcik, Jerzy Karbowiak, Zdzisław Mrożewski. Karbowiak i Młonka pełnili funkcje gospodarzy klubu.
Chyba w1941powinnobyć?

Widzew też był podobno jedynym konspiracyjnym klubem, który grał w jednakowych strojach (czerwonych). Wiele lat temu słuchałem w Radio Łódź wspomnień jakiegoś pana z rozgrywek konspiracyjnych (nie pamiętam jakiej drużyny) i opowiedział na ten temat właśnie coś takiego.

Wacław Doryń był powojnie prezesem Widzewa?
Awatar użytkownika
Pomyslowy Dobromir
Klub 1910
Posty: 1531
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 11:31 am

Re: Sekcja piłki nożnej mężczyzn

Post autor: Pomyslowy Dobromir »

zgredzik pisze:W tym czasie nie był rozegrany ani jeden mecz z ŁKSem? Znasz przyczyny takiego stanu rzeczy?
ŁKS nie miał w czasie wojny swojej drużyny, wiem że część jego graczy trafiła w konspiracyjnych rozgrywkach do drużyny Wólki.

Zacytuję jeszcze inny fragment z tej samej książki:

Na podstawie pozyskanych dokumentów ustalono że w latach 1940-1944 w dzisiejszym woj. łódzkim w rozgrywkach oficjalnych, prowadzonych przez Ośrodek Konspiracyjny w Łodzi uczestniczyły następujące drużyny: Wola, Wólka, Wicher, Cytadela, Widzew, Zdrowie, Ruda, Retkinia, Chojny, Harcerze (Bałuty) , Klapitka, Pabianice i Zgierz. W sumie zweryfikowano 214 piłkarzy, 12 działaczy i 8 sędziów.
Torch pisze:
Pomyslowy Dobromir pisze: RTS Widzew był też chyba jedynym klubem konspiracyjnym Łodzi, który posiadał "normalny" zarząd. W kwietniu 1911 r.
Chyba w1941powinnobyć?
Oczywiście, błąd OCR po skanowaniu z bardzo kiepskiego zdjęcia, nie wychwyciłem tego, dzięki za zwrócenie uwagi.
Torch pisze: Widzew też był podobno jedynym konspiracyjnym klubem, który grał w jednakowych strojach (czerwonych). Wiele lat temu słuchałem w Radio Łódź wspomnień jakiegoś pana z rozgrywek konspiracyjnych (nie pamiętam jakiej drużyny) i opowiedział na ten temat właśnie coś takiego.
Z tego co pamiętam, to w książce "Wierni" Sowińskiego (taki kryminał z elementami faktów, gdzie mocno pojawia się nasza drużyna konspiracyjna, kiedyś była do kupienia w ofi sklepie) była historia jak to w czasie IIWŚ organizowano sprzęt, część pochodziła z ciekawej akcji gdy napadnięto na zmierzająca do Łodzi niemiecką drużynę piłkarską, buty wymieniono z włoskimi żołnierzami za alkohol :)
Torch pisze: Wacław Doryń był powojnie prezesem Widzewa?
Józef był prezesem, najdłużej urzędującym zresztą, jego brat Wacław był w Zarządzie. Strasznie boli bardzo zaniedbany grób Wacława na Zarzewie, tak jak i Prezesa Kotarskiego, ale tutaj już dzięki Rodowi mam nadzieję na postępy.
zgredzik
Klub 1910
Posty: 2817
Rejestracja: wt maja 13, 2008 5:25 pm
Lokalizacja: TYLKO Widzew !!!

Re: Sekcja piłki nożnej mężczyzn

Post autor: zgredzik »

Pomyslowy Dobromir pisze:
zgredzik pisze:W tym czasie nie był rozegrany ani jeden mecz z ŁKSem? Znasz przyczyny takiego stanu rzeczy?
ŁKS nie miał w czasie wojny swojej drużyny, wiem że część jego graczy trafiła w konspiracyjnych rozgrywkach do drużyny Wólki.

Zacytuję jeszcze inny fragment z tej samej książki:

Na podstawie pozyskanych dokumentów ustalono że w latach 1940-1944 w dzisiejszym woj. łódzkim w rozgrywkach oficjalnych, prowadzonych przez Ośrodek Konspiracyjny w Łodzi uczestniczyły następujące drużyny: Wola, Wólka, Wicher, Cytadela, Widzew, Zdrowie, Ruda, Retkinia, Chojny, Harcerze (Bałuty) , Klapitka, Pabianice i Zgierz. W sumie zweryfikowano 214 piłkarzy, 12 działaczy i 8 sędziów.

Ciekawe....Sądziłem, że jako KLUB byli bardziej aktywni.

TYLKO Widzew, eRTeeS !!!
ODPOWIEDZ