Historia Widzewa w telewizji

swistak
Klub 1910
Posty: 279
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 1:42 pm
Lokalizacja: Zgierz

Historia Widzewa w telewizji

Post autor: swistak »

Witajcie,
Od ponad 2 lat razem z Baggio10 staramy się ustalić które mecze naszego Widzewa były pokazywane w tv. Jeśli były to w jakiej, i kiedy ;) Tak, tak, jeszcze niedawno nie było to normą że mecze były pokazywane na żywo, niektóre nawet 3 dni po rozegraniu meczu :shock:
Przy okazji zebrała się lista ciekawostek dotyczących obecności Widzewa w Tv. Oto ona:

Pierwszy raz w TV:
15.11.1970 Dziennik Telewizyjny, w którym pokazano jubileusz 60 lat Widzewa, materiał trwa minutę i 8 sekund.

Pierwsza transmisja:
28.11.1973 1/8 finału Pucharu Polski: Widzew Łódź - Legia Warszawa 0:1 (0:0)

Pierwsza transmisja w dwóch tv:
14.10.1995 GKS Katowice - Widzew Łódź 1:4 (1:2)
Mecz w Canal+ oraz Tele3 (obecne TVP3 Katowice)

Pierwszy mecz w HD:
27.07.2007 1 kolejka: Zagłębie Lubin - Widzew Łódź 2:1

Ciekawostki:
24.10.1976 10. kolejka: Widzew Łódź - ŁKS Łódź 0:0
Transmisja meczu nie była dostępna dla widzów z województwa łódzkiego. Organizatorzy chcieli w ten sposób zachęcić do przyjścia na mecz

16.03.1983 Liverpool- Widzew Łódź 3:2
Telewizja Polska z decyzją o transmisji czekała do wyniku pierwszego meczu. Jeśli wynik byłby gorszy transmisji by nie było.

21.08.1993 Widzew Łódź - Wisła Kraków 3:2
Mecz miał być w tv, pod warunkiem zakrycia reklamy CinCin na koszulkach, Widzew nie wyraził zgody i transmisji nie było.

Runda jesienna 1993/1994
Mecze pokazywane na żywo (Derby oraz z Legią) transmitowane były z kamery na trybunie A, jeśli transmisji nie było, kamera telewizyjna była umieszczona na trybunie C, między kibicami. Co było powodem takiej decyzji? Nie mam pojęcia...

10.11.1993 ⅛ finału Pucharu Polski: Widzew Łódź - Legia Warszawa 1:2
mecz pokazywany w TVP1 oraz TV Łódź (obecna TVP3 Łódź), ciekawostka to inni komentatorzy. W TVP1 byli to Zimoch i Dziuba, w TV Łódź Madej i Bunio

12.09.1995 Czernomorec Odessa- Widzew Łódź 1:0
Pierwszy mecz europejskich pucharów transmitowany przez polski Canal+

17.07.1996 Turniej Towarzyski Widzew, Fortuna Dusseldorf oraz St.Pauli na stadionie Widzewa na żywo w DSF.

18.06.1997 33 kolejka: Legia Warszawa - Widzew Łódź 2:3
DSF przerywał swój program i pokazywał gole bezpośrednio z meczu, ostatnie minuty były pokazywane już live. Jest to jedyny przypadek transmisji meczu ekstraklasy w DSF

1999 Dwu mecz Widzew Łódź - Fiorentina
Właściciel Fiorentiny nie zgodził się na warunki finansowe żadnej polskiej stacji i mecz transmitowany był tylko w stacji właściciela Fiorentiny, TMC. W odwecie mecz rewanżowy w Łodzi nie był transmitowany w żadnej włoskiej tv, jedynie w Wizji TV.

Sezon 2004/2005. Runda Wiosenna miała być transmitowana w tvp3, jednak Widzew i KSZO nie przystały na warunki finansowe i transmisji nie było.

27.07.2007 1 kolejka: Zagłębie Lubin- Widzew Łódź 2:1
Mecz pokazywany w Canal+, Canal+ HD oraz w rumuńskiej sport.ro

Serial Alternatywy 4. W serialu jest mowa o meczu Widzewa z Dynamem gdzie pada wynik 6:2. W rzeczywistości jest to mecz z 28 marca 1982 na Łazienkowskiej, Legia - Widzew 5:3, oraz pokazany jest gol Krzysztofa Surlita na 1:0 dla nas.

Film Piłkarski Poker. W filmie wykorzystano fragmenty meczu w Warszawie z dn. 12.05.1988 wygranego przez Legię 1:0 po golu Dziekanowskiego.


W europejskich pucharach rozegraliśmy 66 meczów, 53 z nich było pokazanych w polskich stacjach tv. "Pokazanych" gdyż nie wszystkie były na żywo. Rekord to mecz wyjazdowy z Skonto Ryga pokazany w Wizji Sport po 3 dniach.
Dokładnej ilości meczów ligowych czy pucharu polski nie ustaliliśmy, nadal szukamy wszelkich tropów i wskazówek. Otóż jeśli mecz powiedzmy w 1995 przykładowo z Amicą wronki u nich nie był pokazany w tv ogólnopolskiej, mógł zostać pokazany w TVP Poznań, a takich przykładów jest wiele. Dopiero od 9 kolejki sezonu 2000/2001 gdy Canal+ był jedynym nadawcą ligi polskiej, mecze nie transmitowane na żywo były pokazywane w Klubie Kibica 2-3 dni po rozegraniu meczu.

Jeśli macie jakieś uwagi, wskazówki, rady piszcie.

Bardzo ważne, jeśli macie jakieś nagrania, czy to na kasetach vhs, czy płytach, dajcie znać. Coś co wydaje Wam się kompletnie bez wartości, dla nas może mieć wielką wartość :Widzew

Na koniec, skrót meczu z 1992 z Legią :Widzew

Youtube
Ostatnio zmieniony śr gru 30, 2020 1:25 pm przez swistak, łącznie zmieniany 1 raz.
orangutan
Klub 1910
Posty: 4516
Rejestracja: pn cze 30, 2014 12:51 pm

Re: Historia Widzewa w telewizji

Post autor: orangutan »

Może warto wrócić do rozmów z TVP, które chciało odsprzedać nam licencje do meczów Widzewa, a przez jakieś nieudolne decyzje nikt nie podjął tematu?
Awatar użytkownika
Drogba
Stowarzyszenie Fanatycy Widzewa
Posty: 31
Rejestracja: ndz maja 18, 2008 10:41 am

Re: Historia Widzewa w telewizji

Post autor: Drogba »

Fiorentina -Widzew pamietam też nie był transmitowany przez żadna polska stacja.
Właściciel Radio Parada nie zyjący już Korkosz, zorganizował na placu dąbrowskiego transmisje meczu
która była pokazywana przez jakąś stacje włoską kodowaną.

Taka ciekawostka jeszcze , mecz we Frankfurcie w 92 był pokazywany w tvp1 już jako retransmisja po godzinie 20:00
kto miał antenę satelitarną to oglądał na żywo w RTL czy tam jakieś innej stacji
Awatar użytkownika
Pomyslowy Dobromir
Klub 1910
Posty: 1531
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 11:31 am

Re: Historia Widzewa w telewizji

Post autor: Pomyslowy Dobromir »

Świetny temat i jeszcze lepszy kanał na YT: https://www.youtube.com/channel/UCZ_gZv ... hvTarrdV_Q

Mam trochę meczów Widzewa z regionalnej TV na dysku nieużywanej już od paru lat nagrywarki, jak uda mi się ją odpalić i podłączyć pod obecny TV to dam znać co tam ciekawego się ostało.

Ps. Film Vabank i króciutka scena z meczu, gdy Kwinto przychodzi do Duńczyka na stadion kręcona była na naszym boisku, widać to gdy bohaterowie wychodzą ze stadionu po schodach, załapała się stara hala.

https://www.cda.pl/video/2765550c4 - od 44 minuty.
moni@
Posty: 251
Rejestracja: sob lis 23, 2019 8:45 pm

Re: Historia Widzewa w telewizji

Post autor: moni@ »

Mecz PP z Legią rozgrywany był w środę o 13:15.Az dziwne,że w tamtych czasach tv zdecydowała się na transmisję takiego meczu o tak dziwnej porze.Spotkanie oglądała garstka widzów.Krolestwo za choćby fragmenty!
swistak
Klub 1910
Posty: 279
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 1:42 pm
Lokalizacja: Zgierz

Re: Historia Widzewa w telewizji

Post autor: swistak »

moni@ pisze:Mecz PP z Legią rozgrywany był w środę o 13:15.Az dziwne,że w tamtych czasach tv zdecydowała się na transmisję takiego meczu o tak dziwnej porze.Spotkanie oglądała garstka widzów.Krolestwo za choćby fragmenty!
Co do dziwnej godziny, wtedy zima była zimą, z relacji z meczu można wyczytać iż boisko było pokryte śniegiem. Poza tym nie było oświetlenia więc przy ewentualnej dogrywce i karnych piłkarze kończyli by już po ciemku...
Sam mecz to rywalizacja czołowej drużyny 2 ligi oraz czołowej drużyny 1 ligi więc to był najciekawszy mecz do pokazania.
Z mojej wiedzy wynika iż nie zachował się żaden materiał z tego meczu... Ani w archiwum TVP w Łodzi ani w centralnym archiwum TVP w Warszawie...
moni@
Posty: 251
Rejestracja: sob lis 23, 2019 8:45 pm

Re: Historia Widzewa w telewizji

Post autor: moni@ »

:Widzew
swistak pisze:
moni@ pisze:Mecz PP z Legią rozgrywany był w środę o 13:15.Az dziwne,że w tamtych czasach tv zdecydowała się na transmisję takiego meczu o tak dziwnej porze.Spotkanie oglądała garstka widzów.Krolestwo za choćby fragmenty!
Co do dziwnej godziny, wtedy zima była zimą, z relacji z meczu można wyczytać iż boisko było pokryte śniegiem. Poza tym nie było oświetlenia więc przy ewentualnej dogrywce i karnych piłkarze kończyli by już po ciemku...
Sam mecz to rywalizacja czołowej drużyny 2 ligi oraz czołowej drużyny 1 ligi więc to był najciekawszy mecz do pokazania.
Z mojej wiedzy wynika iż nie zachował się żaden materiał z tego meczu... Ani w archiwum TVP w Łodzi ani w centralnym archiwum TVP w Warszawie...
No trudno,wiele ciekawych materiałów pewnie poprostu skasowano żeby oszczędzać taśmę.Czy jest jakiś ruch w sprawie pozyskania materiałów z TVP?Tarot swego czasu wspominał że są takie działania ale to było chyba czterech prezesów temu...Wiem że pozyskanie takich materiałów z archiwum tv nie jest rzeczą tania,ale może jakaś zbiórka? :Widzew
Red Bert
Posty: 336
Rejestracja: pn maja 12, 2008 6:05 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Historia Widzewa w telewizji

Post autor: Red Bert »

Drogba pisze:Fiorentina -Widzew pamietam też nie był transmitowany przez żadna polska stacja.
Właściciel Radio Parada nie zyjący już Korkosz, zorganizował na placu dąbrowskiego transmisje meczu
która była pokazywana przez jakąś stacje włoską kodowaną.

Taka ciekawostka jeszcze , mecz we Frankfurcie w 92 był pokazywany w tvp1 już jako retransmisja po godzinie 20:00
kto miał antenę satelitarną to oglądał na żywo w RTL czy tam jakieś innej stacji
To chyba był SAT1
swistak
Klub 1910
Posty: 279
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 1:42 pm
Lokalizacja: Zgierz

Re: Historia Widzewa w telewizji

Post autor: swistak »

moni@ pisze::Widzew
swistak pisze:
Co do dziwnej godziny, wtedy zima była zimą, z relacji z meczu można wyczytać iż boisko było pokryte śniegiem. Poza tym nie było oświetlenia więc przy ewentualnej dogrywce i karnych piłkarze kończyli by już po ciemku...
Sam mecz to rywalizacja czołowej drużyny 2 ligi oraz czołowej drużyny 1 ligi więc to był najciekawszy mecz do pokazania.
Z mojej wiedzy wynika iż nie zachował się żaden materiał z tego meczu... Ani w archiwum TVP w Łodzi ani w centralnym archiwum TVP w Warszawie...
No trudno,wiele ciekawych materiałów pewnie poprostu skasowano żeby oszczędzać taśmę.Czy jest jakiś ruch w sprawie pozyskania materiałów z TVP?Tarot swego czasu wspominał że są takie działania ale to było chyba czterech prezesów temu...Wiem że pozyskanie takich materiałów z archiwum tv nie jest rzeczą tania,ale może jakaś zbiórka? :Widzew
Pracownikiem klubu nie jestem więc takiej wiedzy niestety nie posiadam. Wiem natomiast że komercyjne wykorzystanie materiałów to koszty kilku tysięcy zł...
GKS Katowice wykupił prawa do swoich meczów i zapłacili za to krocie

Dlatego szukamy wszędzie gdzie to możliwe, także jeszcze raz prośba, jeśli coś macie dajcie znać. Czasem wydaje się że coś jest powszechne a takie nie jest... Przykład to nasz mecz z Polonią w sierpniu 2002 roku, od 0:2 do 3:2. Od kilku lat szukam tego meczu, a na yt nie ma nawet skrótu...
moni@
Posty: 251
Rejestracja: sob lis 23, 2019 8:45 pm

Re: Historia Widzewa w telewizji

Post autor: moni@ »

swistak pisze:
moni@ pisze::Widzew No trudno,wiele ciekawych materiałów pewnie poprostu skasowano żeby oszczędzać taśmę.Czy jest jakiś ruch w sprawie pozyskania materiałów z TVP?Tarot swego czasu wspominał że są takie działania ale to było chyba czterech prezesów temu...Wiem że pozyskanie takich materiałów z archiwum tv nie jest rzeczą tania,ale może jakaś zbiórka? :Widzew
Pracownikiem klubu nie jestem więc takiej wiedzy niestety nie posiadam. Wiem natomiast że komercyjne wykorzystanie materiałów to koszty kilku tysięcy zł...
GKS Katowice wykupił prawa do swoich meczów i zapłacili za to krocie

Dlatego szukamy wszędzie gdzie to możliwe, także jeszcze raz prośba, jeśli coś macie dajcie znać. Czasem wydaje się że coś jest powszechne a takie nie jest... Przykład to nasz mecz z Polonią w sierpniu 2002 roku, od 0:2 do 3:2. Od kilku lat szukam tego meczu, a na yt nie ma nawet skrótu...
W takim razie pozostaje tylko liczyć na władze klubu.Dla nich tego typu wydatek to jak na waciki,a trzeba się spieszyć bo materiały wieczne nie są i za kilka lat może się okazać że już ich nie ma.Ale to zadanie dla osób które są w klubie.Liczyc na materiały wideo można,być może ktoś odkurzy stara taśmę,ale mowa tylko o materiałach z lat 90 tych,wcześniej nikt w kraju praktycznie nie posiadał VHS.
orangutan
Klub 1910
Posty: 4516
Rejestracja: pn cze 30, 2014 12:51 pm

Re: Historia Widzewa w telewizji

Post autor: orangutan »

swistak pisze:
moni@ pisze::Widzew No trudno,wiele ciekawych materiałów pewnie poprostu skasowano żeby oszczędzać taśmę.Czy jest jakiś ruch w sprawie pozyskania materiałów z TVP?Tarot swego czasu wspominał że są takie działania ale to było chyba czterech prezesów temu...Wiem że pozyskanie takich materiałów z archiwum tv nie jest rzeczą tania,ale może jakaś zbiórka? :Widzew
Pracownikiem klubu nie jestem więc takiej wiedzy niestety nie posiadam. Wiem natomiast że komercyjne wykorzystanie materiałów to koszty kilku tysięcy zł...
GKS Katowice wykupił prawa do swoich meczów i zapłacili za to krocie

Dlatego szukamy wszędzie gdzie to możliwe, także jeszcze raz prośba, jeśli coś macie dajcie znać. Czasem wydaje się że coś jest powszechne a takie nie jest... Przykład to nasz mecz z Polonią w sierpniu 2002 roku, od 0:2 do 3:2. Od kilku lat szukam tego meczu, a na yt nie ma nawet skrótu...
Ale jaki problem jest na tym zarabiać? Już kiedyś pisałem, że bardzo chętnie kupiłbym płytki z meczami.
moni@
Posty: 251
Rejestracja: sob lis 23, 2019 8:45 pm

Re: Historia Widzewa w telewizji

Post autor: moni@ »

orangutan pisze:
swistak pisze:
Pracownikiem klubu nie jestem więc takiej wiedzy niestety nie posiadam. Wiem natomiast że komercyjne wykorzystanie materiałów to koszty kilku tysięcy zł...
GKS Katowice wykupił prawa do swoich meczów i zapłacili za to krocie

Dlatego szukamy wszędzie gdzie to możliwe, także jeszcze raz prośba, jeśli coś macie dajcie znać. Czasem wydaje się że coś jest powszechne a takie nie jest... Przykład to nasz mecz z Polonią w sierpniu 2002 roku, od 0:2 do 3:2. Od kilku lat szukam tego meczu, a na yt nie ma nawet skrótu...
Ale jaki problem jest na tym zarabiać? Już kiedyś pisałem, że bardzo chętnie kupiłbym płytki z meczami.
Pewnie taki,że chętnych osób do KUPNA materiałów archiwalnych byłoby kilkadziesiąt,a koszta w TVP są absurdalne
orangutan
Klub 1910
Posty: 4516
Rejestracja: pn cze 30, 2014 12:51 pm

Re: Historia Widzewa w telewizji

Post autor: orangutan »

moni@ pisze:
orangutan pisze: Ale jaki problem jest na tym zarabiać? Już kiedyś pisałem, że bardzo chętnie kupiłbym płytki z meczami.
Pewnie taki,że chętnych osób do KUPNA materiałów archiwalnych byłoby kilkadziesiąt,a koszta w TVP są absurdalne
Ale jak mówił o tum Thomashek kilka lat temu to jie były jakieś wielkie kwoty.
moni@
Posty: 251
Rejestracja: sob lis 23, 2019 8:45 pm

Re: Historia Widzewa w telewizji

Post autor: moni@ »

orangutan pisze:
moni@ pisze: Pewnie taki,że chętnych osób do KUPNA materiałów archiwalnych byłoby kilkadziesiąt,a koszta w TVP są absurdalne
Ale jak mówił o tum Thomashek kilka lat temu to jie były jakieś wielkie kwoty.
powiem ci tyle-dziesiec lat temu ściągnięcie klipu trwającego pięć minut kosztowało ponad tysiąc złotych i to tylko do użytku własnego.Tyle wiem,jak zmieniły się stawki-nie mam pojęcia,ale pewne jest że rarytasy jak 45 min meczu nie są tania rzeczą.
naleva
Posty: 41
Rejestracja: ndz sie 05, 2018 9:32 am

Re: Historia Widzewa w telewizji

Post autor: naleva »

swistak pisze:
Film Piłkarski Poker. W filmie wykorzystano fragmenty meczu z 6 kwietnia 1986 Legia Warszawa- Widzew Łódź 3:0
Umowa z Semperit weszła w życie w marcu 1987 roku, w Piłkarskim Pokerze są urywki z meczu w Warszawie z dn12.05.1988 wygranego przez Legię 1:0 po golu
Dziekana, we wcześniejszych nie grał Zajda, późniejsze na stadionie Legii z Zajdą w składzie odbyły się już po premierze filmu.
Pozdr.
Obrazek
ODPOWIEDZ