Muzeum Widzewa

ODPOWIEDZ
zgredzik
Klub 1910
Posty: 2815
Rejestracja: wt maja 13, 2008 5:25 pm
Lokalizacja: TYLKO Widzew !!!

Re: Muzeum Widzewa

Post autor: zgredzik »

Gdy wypłynął temat możliwości "odbioru" książki ""TMRF Widzew i RTS Widzew. Razem czy osobno?" byłem przed stadionem i spotkałem Bliźniaka. Mówił, że pracownicy zasuwają w pomieszczeniach muzeum od godz. 08:00. Ja byłem ok. 18:00 i właśnie wychodzili. Trzeba przyznać, że praca wre a jej rezultaty w tak surowym jeszcze kształcie są zdumiewające. Czerwono - Biało - Czerwone ściany robią wrażenie :klaszcze:

TYLKO Widzew, eRTeeS !!!
Paragon
Posty: 8
Rejestracja: pn paź 07, 2019 4:25 pm

Re: Muzeum Widzewa

Post autor: Paragon »

Czy to prawda że wszystkie pamiątki przekazane do muzeum stanowią własność Stowarzyszenia i Klubu, więc w przypadku problemów finansowych mogą zostać sprzedane, zastawione lub zajęte przez komornika ?
orangutan
Klub 1910
Posty: 4515
Rejestracja: pn cze 30, 2014 12:51 pm

Re: Muzeum Widzewa

Post autor: orangutan »

Paragon pisze:Czy to prawda że wszystkie pamiątki przekazane do muzeum stanowią własność Stowarzyszenia i Klubu, więc w przypadku problemów finansowych mogą zostać sprzedane, zastawione lub zajęte przez komornika ?
Muzeum jest wpisane do rejestru a wtedy to chyba przejmuje piecze na eksponatami odpowiednie ministerstwo?
zgredzik
Klub 1910
Posty: 2815
Rejestracja: wt maja 13, 2008 5:25 pm
Lokalizacja: TYLKO Widzew !!!

Re: Muzeum Widzewa

Post autor: zgredzik »

Paragon pisze:Czy to prawda że wszystkie pamiątki przekazane do muzeum stanowią własność Stowarzyszenia i Klubu, więc w przypadku problemów finansowych mogą zostać sprzedane, zastawione lub zajęte przez komornika ?
https://widzew.com/-/projekt-muzeum-wid ... ezentowany

- Sportowo jako Widzew cały czas gonimy piłkarską czołówkę, ale nie chcemy tylko gonić, a w pewnych kwestiach także wyznaczać trendy. Muzeum Widzewa jest pierwszym muzeum klubu sportowego zarejestrowanym w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- Warto podkreślić, że dzięki wpisaniu Muzeum Widzewa na listę ministerstwa kultury znajdujące się w niej eksponaty będą chronione prawnie. Nikt nie będzie mógł ich zabrać - powiedział Dominik Budyn.

TYLKO Widzew, eRTeeS !!!
Paragon
Posty: 8
Rejestracja: pn paź 07, 2019 4:25 pm

Re: Muzeum Widzewa

Post autor: Paragon »

Czyli jak Stowarzyszenie zbankrutuje to majątek muzealny jest nie do ruszenia? Wierzycie w to? Przecież wtedy każdy w obliczu bankructwa by muzeum zakładał.
kizar
Posty: 1386
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 10:16 am
Lokalizacja: Birmingham\ Łódź

Re: Muzeum Widzewa

Post autor: kizar »

Paragon pisze:Czyli jak Stowarzyszenie zbankrutuje to majątek muzealny jest nie do ruszenia? Wierzycie w to? Przecież wtedy każdy w obliczu bankructwa by muzeum zakładał.
Tylko chyba każdy eksponat musi być dokładnie oznaczony, opisany i nadany mu jakiś numer czy coś. Nie wiem czy to jest takie proste żeby wszystko szło pod muzeum.

Sent from my Honor View 20
zgredzik
Klub 1910
Posty: 2815
Rejestracja: wt maja 13, 2008 5:25 pm
Lokalizacja: TYLKO Widzew !!!

Re: Muzeum Widzewa

Post autor: zgredzik »

kizar pisze:
Paragon pisze:Czyli jak Stowarzyszenie zbankrutuje to majątek muzealny jest nie do ruszenia? Wierzycie w to? Przecież wtedy każdy w obliczu bankructwa by muzeum zakładał.
Tylko chyba każdy eksponat musi być dokładnie oznaczony, opisany i nadany mu jakiś numer czy coś. Nie wiem czy to jest takie proste żeby wszystko szło pod muzeum.

Sent from my Honor View 20
Być może jest tak, że skoro JESZCZE trwają prace na lokum muzeum równocześnie są rejestrowane eksponaty? Widzewskie pamiątki (ich część) została odzyskana jakiś czas temu i nie sądzę, aby zostały przekazane/przyjęte bez żadnego spisu. Kto, jak kto, ale Bliźniacy na coś takiego by nie pozwolili :no:

TYLKO Widzew, eRTeeS !!!
Paragon
Posty: 8
Rejestracja: pn paź 07, 2019 4:25 pm

Re: Muzeum Widzewa

Post autor: Paragon »

To o czym piszecie dotyczy tylko państwowych muzeów z Państwowego Rejestru Muzeów, naprawdę wybitnych muzeów , w Polsce jest ich 130, w Łodzi są trzy. Nasze muzeum jest prywatnym podmiotem, ujętym tylko w wykazie muzeów nie w Rejestrze żeby używać nazwy i może zbankrutować tak samo jak Widzew Cacka, a komornik przejmie eksponaty. Dziś rozmawiałem z muzealnikiem i mi opowiedział, że nasze muzeum nie ma absolutnie żadnej ochrony eksponatów, dlatego zapytałem na forum.
zgredzik
Klub 1910
Posty: 2815
Rejestracja: wt maja 13, 2008 5:25 pm
Lokalizacja: TYLKO Widzew !!!

Re: Muzeum Widzewa

Post autor: zgredzik »

Paragon pisze:To o czym piszecie dotyczy tylko państwowych muzeów z Państwowego Rejestru Muzeów, naprawdę wybitnych muzeów , w Polsce jest ich 130, w Łodzi są trzy. Nasze muzeum jest prywatnym podmiotem, ujętym tylko w wykazie muzeów nie w Rejestrze żeby używać nazwy i może zbankrutować tak samo jak Widzew Cacka, a komornik przejmie eksponaty. Dziś rozmawiałem z muzealnikiem i mi opowiedział, że nasze muzeum nie ma absolutnie żadnej ochrony eksponatów, dlatego zapytałem na forum.
- Warto podkreślić, że dzięki wpisaniu Muzeum Widzewa na listę ministerstwa kultury znajdujące się w niej eksponaty będą chronione prawnie. Nikt nie będzie mógł ich zabrać - powiedział Dominik Budyn. To słowa projektanta Muzeum Widzewa. Nie sądzę, aby nie wiedział, co mówi. Wpis do rejestru być może gwarantuje opiekę prawną a nie jego utrzymanie, powiększanie zbiorów i dbałość o nie.
Chyba najwięcej do powiedzenia w tej sprawie ma Bliźniak.

TYLKO Widzew, eRTeeS !!!
Bliźniak
Klub 1910
Posty: 569
Rejestracja: pn maja 12, 2008 7:23 am

Re: Muzeum Widzewa

Post autor: Bliźniak »

Właścicielem Muzeum Widzewa jest Stowarzyszenie i jak wskazuje doświadczenie jego byt może być różny. Członkowie Stowarzyszenia mając na uwadze dotychczasowe dzieje klubu w tym m.in dwa bankructwa przy tworzeniu Muzeum zadbali o to, aby jego zbiory nie przepadły. Stąd rejestracja Muzeum w MKiDN oraz rozwiązania zawarte w Regulaminie Muzeum, który przez agendy tegoż ministerstwa zostały zatwierdzony. W paragrafie 17 wskazano co może stać się, że zbiorami w chwili likwidacji Muzeum.


Obrazek

Oczywiście regulamin nie wyczerpuje całej problematyki bo jest jeszcze Ustawa o Muzeach, pod którą Muzeum Widzewa od chwili rejestracji podlega tak, że trudno wskazać ewentualne uchybienia, które Stowarzyszenie poczyniło przy założeniu Muzeum. Na tę chwile wydano ponad 300 tys. zł, żeby cała inicjatywa wyglądała poważnie. Jednak jak widać nie ma na Widzewie rzeczy, inicjatyw, pomysłów, których nie można choćby spróbować zdyskredytować. Oczywiście w trosce o Widzew.
Ostatnio zmieniony pt lut 19, 2021 2:13 am przez Bliźniak, łącznie zmieniany 1 raz.
antos
Klub 1910
Posty: 150
Rejestracja: wt cze 24, 2008 12:37 pm
Lokalizacja: Górna/Śródmieście

Re: Muzeum Widzewa

Post autor: antos »

Mam takie pytanie. Na podstawie mojej wiedzy, to sądowej lub administracyjnej egzekucji wykonawczej nie podlegają wyłącznie muzealia placówek państwowych i samorządowych. Nie dotyczy to zainwentaryzowanych zabytków muzeów prywatnych ? Czy zapisy regulaminu nas chronią, w jakiś sposób?
Bliźniak
Klub 1910
Posty: 569
Rejestracja: pn maja 12, 2008 7:23 am

Re: Muzeum Widzewa

Post autor: Bliźniak »

W moje ocenie jeżeli cokolwiek zostanie wpisane do ewidencji Muzeum (nie ważne, czy jest to muzeum państwowe, samorządowe czy prywatne)to nie ma możliwości wyprowadzenie tego ze zbiorów Muzeum. W chwili likwidacji Muzeum, zebrane muzealia (zbiory) podlegają ochronie Państwa.
Paragon
Posty: 8
Rejestracja: pn paź 07, 2019 4:25 pm

Re: Muzeum Widzewa

Post autor: Paragon »

Wszystko to racja , gdy mówimy o likwidacji muzeum , czyli gdy Stowarzyszenie podejmie decyzję że kończymy jego działalność. Co w sytuacji gdy nie mówimy o likwidacji muzeum , ale o upadku podmiotu będącego jego organizatorem? Czy muzeum upada razem z nim , czy majątek muzeum jest w jakiś sposób wyodrębniony z majątku organizatora , np. zapisami w statucie Stowarzyszenia lub regulaminie muzeum ? A czy możemy zapoznać się gdzieś z całym regulaminem naszego muzeum o ile nie jest objęty tajemnicą? Czy możemy poznać listę zarejestrowanych już eksponatów albo chociaż ich liczbę?

Przywoływana powyżej Ustawa o muzeach oczywiście wiele mówi o likwidacji muzeum , ale tak jak napisał to powyżej Antos dotyczy to tylko i wyłącznie muzeów państwowych i samorządowych a nie prywatnych. Gdyby ochronie podlegały zbiory prywatne , to powołanie muzeum stanowić by mogło zabezpieczenie antykomornicze w prywatnym muzeum samochodów osobowych lub muzeum sprzętu RTV i AGD bo chyba powołanie prywatnego muzeum nie jest wybitnie trudne.

A zanim zaczniesz człowieku pisać o dyskredytowaniu cennych inicjatyw Widzewskich , to zrozum że chodzi tutaj o troskę o nasze dobra i bezcenne pamiątki , więc nie traktuj tego jako atak wogóle ani tym bardziej ad personam.

I jeszcze takie znalezisko do zapoznania się przez weekend https://www.ejournals.eu/pliki/art/14787/pl
Bliźniak
Klub 1910
Posty: 569
Rejestracja: pn maja 12, 2008 7:23 am

Re: Muzeum Widzewa

Post autor: Bliźniak »

A zanim zaczniesz człowieku pisać o dyskredytowaniu cennych inicjatyw Widzewskich , to zrozum że chodzi tutaj o troskę o nasze dobra i bezcenne pamiątki , więc nie traktuj tego jako atak wogóle ani tym bardziej ad personam.

Nie drogi Panie nie chodzi o troskę. Chodzi zwyczajnie o zaoranie inicjatywy zanim ta, tak naprawdę została uruchomiona. Przez faceta zarejestrowanego na forum w październiku 2019, z 11 postami, z których 4 powstały od g. 21.30 wczoraj. I proszę nie zwracać się do mnie per "człowieku", bo nie przypominam sobie abyśmy mieli okazje się kiedykolwiek poznać. Co z racji kibicowania zupełnie innym klubom sportowym jest jak najbardziej oczywiste.
Kaczor71
Posty: 2270
Rejestracja: pn maja 12, 2008 8:27 am
Kontakt:

Re: Muzeum Widzewa

Post autor: Kaczor71 »

Niezłe rodzynki się wykluwają na tym forum.
ODPOWIEDZ