Widzewska Mapa Pamięci

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Pomyslowy Dobromir
Klub 1910
Posty: 1531
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 11:31 am

Re: Widzewska Mapa Pamięci

Post autor: Pomyslowy Dobromir »

Dzięki pomocy Włodka Gawrońskiego mamy kolejny grób na Mapie.

Leon Seniw był przedwojennym działaczem Widzewa, opisywany jest jako zastępca skarbnika Zarządu w latach 1937-38.

Obrazek

Także po wojnie odnajdujemy jego nazwisko wśród członków Zarządu z roku 1948.

Obrazek

Zmarł w roku 1971. Spoczywa na Manii (kwatera 9, rząd 28, grób 34).

Obrazek

Grób oznaczony na Widzewskiej Mapie Pamięci.

Dziękuję Włodek! :klaszcze: :Widzew
Awatar użytkownika
Pomyslowy Dobromir
Klub 1910
Posty: 1531
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 11:31 am

Re: Widzewska Mapa Pamięci

Post autor: Pomyslowy Dobromir »

Dzisiaj cofamy się o ponad 110 lat i sięgamy do pierwszych dni istnienia Widzewa, do jednego z założycieli TMRF w roku 1910.

Obrazek

Ludwik Gucz był członkiem pierwszego zarządu klubu w roku 1910, także w kolejnych latach jego nazwisko jest wymieniane wśród działaczy TMRF, w 1912 roku nawet w randze wiceprezesa.

Zmarł w roku 1912.

Obrazek

Pochowany został na cmentarzu w Kurowicach.

Obrazek

Dokładna lokalizacja oznaczona została na Widzewskiej Mapie Pamięci.
orangutan
Klub 1910
Posty: 4515
Rejestracja: pn cze 30, 2014 12:51 pm

Re: Widzewska Mapa Pamięci

Post autor: orangutan »

Pomyslowy Dobromir pisze:Dzisiaj cofamy się o ponad 110 lat i sięgamy do pierwszych dni istnienia Widzewa, do jednego z założycieli TMRF w roku 1910.

Obrazek

Ludwik Gucz był członkiem pierwszego zarządu klubu w roku 1910, także w kolejnych latach jego nazwisko jest wymieniane wśród działaczy TMRF, w 1912 roku nawet w randze wiceprezesa.

Zmarł w roku 1912.

Obrazek

Pochowany został na cmentarzu w Kurowicach.

Obrazek

Dokładna lokalizacja oznaczona została na Widzewskiej Mapie Pamięci.
Patrząc na pomnik to przydałaby się renowacja. Jest jakiś kontakt z rodzina?
Awatar użytkownika
Pomyslowy Dobromir
Klub 1910
Posty: 1531
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 11:31 am

Re: Widzewska Mapa Pamięci

Post autor: Pomyslowy Dobromir »

orangutan pisze:Patrząc na pomnik to przydałaby się renowacja. Jest jakiś kontakt z rodzina?
Przeceniasz moje moce przerobowe i szybkość działania :) Wczoraj wpadłem na ślad tego miejsca i udało się tylko podjechać żeby koordynaty GPS dodać. Oczywiście też pomyślałem o zadbaniu o grób, ale to ponad 100-letni nagrobek, więc pewnie jakiś konserwator ma to pod nadzorem, a jak nie ma, to trzeba by się o to zatroszczyć. Jak znajdę chwilę, to postaram się pogadać z tamtejszym proboszczem, bo to cmentarz parafialny, może coś wie o rodzinie, albo kimś kto się troszczy o grób, bo widać że nie jest on zaniedbany. Będę informował o postępach, fajnie że ktoś w ten wątek w ogóle zagląda i pomysły zgłasza, dzięki!
Awatar użytkownika
Pomyslowy Dobromir
Klub 1910
Posty: 1531
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 11:31 am

Re: Widzewska Mapa Pamięci

Post autor: Pomyslowy Dobromir »

Dziś na mapie dodałem 3 trenerów widzewskiego boksu.

Zygmunt Konarzewski - pięściarski Mistrz Polski w wadze lekkiej i wicemistrz w wadze lekkopółśredniej, z Widzewem związany jako trener w końcówce lat 60-tych.

Obrazek

Zmarł w roku 1970, spoczywa na katolickiej części cmentarza przy Ogrodowej.

Obrazek



Zbigniew Piórkowski - olimpijczyk z Melbourne, trener widzewskiego boksu w latach 1072-75.

Obrazek

Zmarł w roku 1994. Spoczywa na katolickiej części cmentarza na Dołach.

Obrazek



Józef Pisarski - olimpijczyk z Berlina 1936. Za naszych pięściarzy wziął się już po zakończeniu kariery zawodniczej, w latach 70-tych.

Obrazek

Zmarł w 1986 roku. Spoczywa na ewangelickiej części Cmentarza Starego przy Ogrodowej.

Obrazek


Dokładne lokalizacje wszystkich trzech grobów zostały dodane na Widzewskiej Mapie Pamięci.


Bardzo dziękuję Świstakowi za pomoc w tropieniu nowych śladów i Włodkowi za ich weryfikację! :Widzew
wojciu
Posty: 2584
Rejestracja: pn maja 12, 2008 6:20 pm
Lokalizacja: z historycznej krainy ...

Re: Widzewska Mapa Pamięci

Post autor: wojciu »

Marcin, ogromne brawa za tą mrówczą pracę :klaszcze: :klaszcze:

"Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości"
Awatar użytkownika
Pomyslowy Dobromir
Klub 1910
Posty: 1531
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 11:31 am

Re: Widzewska Mapa Pamięci

Post autor: Pomyslowy Dobromir »

wojciu pisze:Marcin, ogromne brawa za tą mrówczą pracę :klaszcze: :klaszcze:

"Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości"
Dziękuję, a sam chłopie też masz ogromne zasługi na polu historycznym i gigantyczną robotę zrobiłeś.

Cieszę się z każdego odzewu w tym czy innym wątku historycznym, bo czasami są chwile zwątpienia, czy kogoś to w ogóle interesuje. Całe szczęście z każdym kolejnym śladem wątpliwości szybko mijają :)

Przy okazji: proboszcz szuka już kontaktów z rodziną w temacie Ludwika Gucza, a w międzyczasie pojawił się trop innego prezesa sprzed 100 lat, może coś się ruszy. Jak nastanie prawdziwa wiosna, to trzeba będzie "przespacerować" cmentarz w okolicach Lutomierska - gdyby ktoś chciał dołączyć do spaceru to zapraszam :) Potem jeszcze tylko wyskok do Bytomia (w końcu trzeba oznaczyć miejsce spoczynku Doktora Wielkoszyńskiego, ktoś się kiedyś zgłosił, ale nic z tego nie wyszło) i do Warszawy (grób Zygmunta Cichockiego znaleziony dzięki Kamilowi z WTM).
Awatar użytkownika
Pomyslowy Dobromir
Klub 1910
Posty: 1531
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 11:31 am

Re: Widzewska Mapa Pamięci

Post autor: Pomyslowy Dobromir »

Odwiedzając groby rodzinne na Wielkanoc, pamiętajcie o Mapie Pamięci.

Dziś udało mi się kilka grobów odwiedzić i tam gdzie były jeszcze nasze znicze, wstawiłem po prostu wkłady:

Pani Basia:
Obrazek

Prezes Wasiak:
Obrazek

Prezes Kotarski:
Obrazek

Wiceprezes Doryń:
Obrazek

Zygmunt Rotte, kapitan naszej drużyny, a także jej trener:
Obrazek

Edward Zdziarski, wiceprezes i kapitan drużyny:
Obrazek
wojciu
Posty: 2584
Rejestracja: pn maja 12, 2008 6:20 pm
Lokalizacja: z historycznej krainy ...

Re: Widzewska Mapa Pamięci

Post autor: wojciu »

Szacun Marcin :klaszcze: :Widzew
Awatar użytkownika
Pomyslowy Dobromir
Klub 1910
Posty: 1531
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 11:31 am

Re: Widzewska Mapa Pamięci

Post autor: Pomyslowy Dobromir »

wojciu pisze:Szacun Marcin :klaszcze: :Widzew
Przestań, trzeba korzystać póki cmentarze otwarte :)

U Pani Basi dużo pustych zniczy, w razie jakby ktoś chciał jechać, to wystarczy jakieś wkłady zabrać.

EDIT:
Podsumowując Wielkanoc: zapaliłem nowe wkłady na następujących grobach:
Olechów: Pani Basia (x2)
Zarzew: Wasiak, Kotarski, Wacław Doryń, Rotte, Zdziarski
Ogrodowa: Józef Doryń, Wroński, Rożycki
Radogoszcz: Janas

Razem 11 wkładów, po 3,99 w Biedronce czyli 43,89 zł. Odejmuję to od pozostałego salda zrzutkowego, zostaje jeszcze 231,11 zł do wykorzystania.
Awatar użytkownika
Pomyslowy Dobromir
Klub 1910
Posty: 1531
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 11:31 am

Re: Widzewska Mapa Pamięci

Post autor: Pomyslowy Dobromir »

Dziś dodałem na Mapie Pamięci groby 2 trenerów.

Zbigniew Dolaciński - związany był z sekcją koszykarek Widzewa, był asystentem trenera Drążczyka, prowadził zespoły młodzieżowe, a także zajmował się opieką medyczną nad zawodniczkami RTS.

Obrazek

Zmarł niedawno, 22 lutego 2021.

Spoczywa w katolickiej części Cmentarza Zarzew (kwatera 71, rząd 11, grób 13 - od alejki)



Czesław Kawal - był jednym z założycielem widzewskiej sekcji zapasów i jej pierwszym trenerem. Działo się to w latach 50-tych.

Obrazek

Obrazek

Zmarł w roku 1984.

Obrazek

Spoczywa na katolickim Zarzewie, narożny grób w katerze 64.

Obrazek

Dokładne namiary na oba groby na Widzewskiej Mapie Pamięci.
Awatar użytkownika
Pomyslowy Dobromir
Klub 1910
Posty: 1531
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 11:31 am

Re: Widzewska Mapa Pamięci

Post autor: Pomyslowy Dobromir »

Dziś otrzymałem list z IPN, w którym poinformowano mnie, że po wnikliwej analizie wojennego życiorysu naszego konspiracyjnego Prezesa - Mieczysława Kotarskiego, uznany został on za weterana walk o wolność i niepodległość Polski, a jego grób został wpisany do ewidencji, co uniemożliwi jego likwidację.

Obrazek

Dodatkowo dostałem tabliczkę do umieszczenia na nagrobku.

Nie będę ukrywał, że grób jest mocno zaniedbany, bardzo się pochylił, wyrasta z niego drzewko. Niestety jedyna rodzina Prezesa, do jakiej udało mi się dotrzeć mieszka daleko od Łodzi, więc nie są w stanie sami zatroszczyć się o to miejsce. Dbałem o ten grób sam, ostatnio sprzątała go też Akademia pod okiem Trenera Kmiecika, ale chyba trzeba będzie coś pomyśleć nad postawieniem Prezesowi czegoś nowego, bo tą tabliczkę wstyd zamocować na obecnym nagrobku.

Obrazek

Wybadam temat, może znów trzeba będzie jakaś zrzutę zrobić.

Niestety o Prezesie mało Kotarskim mało kto wie, a może warto by przy tej okazji trochę przybliżyć jego życiorys?

Wrzucę na razie jego zdjęcie z lat 70-tych.

Obrazek

Bardzo wielkie DZIĘKUJĘ dla Roda za pomoc w tej sprawie!
Awatar użytkownika
Torch
Klub 1910
Posty: 6002
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 10:10 am
Lokalizacja: Łódź Radogoszcz-Wschód www.tylkowidzew.pl/
Kontakt:

Re: Widzewska Mapa Pamięci

Post autor: Torch »

Nad pomnikiem trzeba pomyśleć, ale skoro jest rodzina to bez zgody nic nie możemy.
Skoro wnikliwie analizowali, to jakieś papiery mają, więc może te papiery coś więcej powiedzą nam o nim.
A rodzina nic nie wie?

Dobromirku - szacun za tę robotę :o :klaszcze:
Awatar użytkownika
Pomyslowy Dobromir
Klub 1910
Posty: 1531
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 11:31 am

Re: Widzewska Mapa Pamięci

Post autor: Pomyslowy Dobromir »

Torch pisze:Nad pomnikiem trzeba pomyśleć, ale skoro jest rodzina to bez zgody nic nie możemy.
Skoro wnikliwie analizowali, to jakieś papiery mają, więc może te papiery coś więcej powiedzą nam o nim.
A rodzina nic nie wie?

Dobromirku - szacun za tę robotę :o :klaszcze:
Rodzina jest na tyle daleka i daleko, że żadnych oficjalnych związków z tym grobem nie mają, a nawet jakby coś, to jestem przekonany, że dostaniemy wszelkie błogosławieństwo. Niestety sami niewiele są już w stanie o Prezesie powiedzieć. Ale jutro zadzwonię z dobrą wiadomością z IPN, to może coś sobie jeszcze przypomną.

IPN analizował papiery, które dostał... ode mnie, bo przekazałem to co dostałem od rodziny i jakieś własne znaleziska na tej podstawie poczynione. No ale może mają coś jeszcze, oczywiście dopytam.
Statom
Klub 1910
Posty: 5027
Rejestracja: śr mar 15, 2017 3:37 pm
Lokalizacja: Stary Widzew

Re: Widzewska Mapa Pamięci

Post autor: Statom »

Pomyslowy Dobromir pisze: Wybadam temat, może znów trzeba będzie jakaś zrzutę zrobić.
Wielki Szacun za Twoj wysiłek... czyń powinność (w kwestii zbiórki).


Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
ODPOWIEDZ