Widzewska Mapa Pamięci

ODPOWIEDZ
Kaczor71
Posty: 2270
Rejestracja: pn maja 12, 2008 8:27 am
Kontakt:

Re: Widzewska Mapa Pamięci

Post autor: Kaczor71 »

Statom pisze:
Pomyslowy Dobromir pisze: Wybadam temat, może znów trzeba będzie jakaś zrzutę zrobić.
Wielki Szacun za Twoj wysiłek... czyń powinność (w kwestii zbiórki).


Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
Marcin dawaj tą zbiórkę i działamy. To co robisz jest niesamowite :klaszcze: :Widzew
Awatar użytkownika
Pomyslowy Dobromir
Klub 1910
Posty: 1531
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 11:31 am

Re: Widzewska Mapa Pamięci

Post autor: Pomyslowy Dobromir »

Statom pisze:Wielki Szacun za Twoj wysiłek... czyń powinność (w kwestii zbiórki).
Powoli Tomek, ja z tych co muszą sobie najpierw rozpisać temat na nuty i jak już będzie zgoda, projekt i kosztorys, to jeśli wsparcie finansowe będzie potrzebne, na pewno napiszę o tym gdzie się da. Ale dzięki za chęci!
Awatar użytkownika
Pomyslowy Dobromir
Klub 1910
Posty: 1531
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 11:31 am

Re: Widzewska Mapa Pamięci

Post autor: Pomyslowy Dobromir »

Grób Pani Basi ogarnięty na kilka razy.

Stan początkowy:
Obrazek

Stan pośredni:
Obrazek

Stan końcowy:
Obrazek

Z puli zrzutki zakupiłem 3 wkłady (17,50 zł), pozostało 213,61 zł.
orangutan
Klub 1910
Posty: 4515
Rejestracja: pn cze 30, 2014 12:51 pm

Re: Widzewska Mapa Pamięci

Post autor: orangutan »

Pomyslowy Dobromir pisze:Dziś otrzymałem list z IPN, w którym poinformowano mnie, że po wnikliwej analizie wojennego życiorysu naszego konspiracyjnego Prezesa - Mieczysława Kotarskiego, uznany został on za weterana walk o wolność i niepodległość Polski, a jego grób został wpisany do ewidencji, co uniemożliwi jego likwidację.

Obrazek

Dodatkowo dostałem tabliczkę do umieszczenia na nagrobku.

Nie będę ukrywał, że grób jest mocno zaniedbany, bardzo się pochylił, wyrasta z niego drzewko. Niestety jedyna rodzina Prezesa, do jakiej udało mi się dotrzeć mieszka daleko od Łodzi, więc nie są w stanie sami zatroszczyć się o to miejsce. Dbałem o ten grób sam, ostatnio sprzątała go też Akademia pod okiem Trenera Kmiecika, ale chyba trzeba będzie coś pomyśleć nad postawieniem Prezesowi czegoś nowego, bo tą tabliczkę wstyd zamocować na obecnym nagrobku.

Obrazek

Wybadam temat, może znów trzeba będzie jakaś zrzutę zrobić.

Niestety o Prezesie mało Kotarskim mało kto wie, a może warto by przy tej okazji trochę przybliżyć jego życiorys?

Wrzucę na razie jego zdjęcie z lat 70-tych.

Obrazek

Bardzo wielkie DZIĘKUJĘ dla Roda za pomoc w tej sprawie!
Zaczniemy działać ale najpierw na piśmie musimy mieć zgodę rodziny. Bez tego nawet nie ma co ruszać tematu. Tak sobie posłałem, jeśli mamy finansować pomnik (my kibice ze składek), to bym proponował ustalić jeden wzór by:
- Wszystkie groby były podobne i łatwo je rozpoznać.
- wybrać wzór pomnika P. Basi i już tylko takie robić. Wzór jest ładny skromny i jednocześnie łatwo rozpoznawalny.
- na każdym pomniku obowiązkowo Herb Widzewa.

Grób prezesa Kotarskiego moim zdaniem powinien być dokładnie taki dam, ale zachowałby i dołożył tablice z obecnego grobu i umieścił na płycie tam gdzie znicze się stawia.
Awatar użytkownika
Pomyslowy Dobromir
Klub 1910
Posty: 1531
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 11:31 am

Re: Widzewska Mapa Pamięci

Post autor: Pomyslowy Dobromir »

Grób Pani Basi to niestety maksimum jakie dało się na tej specyficznej kwaterze cmentarnej załatwić. Uważam że na normalnym cmentarzu, grób Prezesa Kotarskiego powinien być już w okazalszej formie i do takowej zmierzam. Powoli do celu, ze wszystkimi zgodami, papierami, formalnościami.
Awatar użytkownika
Pomyslowy Dobromir
Klub 1910
Posty: 1531
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 11:31 am

Re: Widzewska Mapa Pamięci

Post autor: Pomyslowy Dobromir »

Na Widzewskiej Mapie Pamięci przybyło kilka nowych lokalizacji, dopiero teraz, bo zawsze brakowało czasu... Jest już ponad 120 grobów.

Między innymi:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Całość jak zwykle pod adresem bit.ly/mapapamieci

Właśnie zauważyłem, że mapa została odwiedzona ponad 150 tysięcy razy, nie wiem o co w tym chodzi, ale cyferki robią wrażenie. Dziękuję!
Awatar użytkownika
Pomyslowy Dobromir
Klub 1910
Posty: 1531
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 11:31 am

Re: Widzewska Mapa Pamięci

Post autor: Pomyslowy Dobromir »

Znów chciałem Was poprosić o wsparcie finansowe zrzutki na widzewskie znicze. W zeszłym roku, dzięki Waszej hojności, udało się na 110-lecie rozstawić ponad 110 zniczy w całej Polsce, od Gdańska po Duszniki Zdrój i od Kalisza po Rzeszów. W tym roku plan jest na 120 sztuk.

Obrazek

Obrazek

Na całe to przedsięwzięcie potrzeba około 2100 zł, jeśli uda się zebrać coś więcej, to będę chciał przede wszystkim zadbać o wyprostowanie nagrobka naszego prezesa z czasów konspiracji – Mieczysława Kotarskiego, bo bardzo się pochylił.

Wszelkie szczegóły znajdziecie w opisie zrzutki: https://zrzutka.pl/u924xy

Rozliczenia z zeszłego roku znajdziecie tutaj: http://ewidzew.pl/forum/viewtopic.php?p ... 8#p1676388

W razie pytań – nie wahajcie się ani chwili.

A gdyby ktoś chciał wspomóc akcję czynem i np. wypromować akcję, rozstawić kilka zniczy, zapewnić transport znicza gdzieś poza Łodzią lub ma inne pomysły – dajcie proszę znać tutaj lub na priv.

Dziękuję Wam serdecznie!
Awatar użytkownika
Pomyslowy Dobromir
Klub 1910
Posty: 1531
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 11:31 am

Re: Widzewska Mapa Pamięci

Post autor: Pomyslowy Dobromir »

Kolejny grób dodany do Widzewskiej Mapy Pamięci (http://bit.ly/mapapamieci).

Obrazek

Zygmunt Cichocki był wychowankiem naszego klubu, grał w w Widzewie w latach 1936-48, z wojenną przerwą, w czasie której wywieziony został na przymusowe roboty do Niemiec. W I-ligowym sezonie 1948 wystąpił w 25 meczach i zdobył dla RTS 8 goli. Tuż po wojnie uprawiał także boks w Widzewie.

Obrazek

Spoczął na Cmentarzu Północnym w Warszawie, kwatera W-VIII-1, rząd 9, grób 5.

Wielkie dzięki dla H778 za dochodzenie w tej sprawie!
Awatar użytkownika
Pomyslowy Dobromir
Klub 1910
Posty: 1531
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 11:31 am

Re: Widzewska Mapa Pamięci

Post autor: Pomyslowy Dobromir »

Dziś na Widzewskiej Mapie Pamięci dodałem grób Aleksandra Borkowskiego.

Obrazek

Pan Aleksander pracował w Widzewie ponad 15 lat, był gospodarzem widzewskiego stadionu w latach 1977-93, dbał o stan techniczny naszego obiektu, o trawę, linię, ławki - generalnie był od wszystkiego. Przez lata był w świetnym kontakcie z zawodnikami, wielu odwiedzało go jeszcze nawet, gdy grali już poza Łodzią, wciąż traktowali go jako dobrego przyjaciela.

Pan Aleksander do pracy miał wyjątkowo blisko, mieszkał bowiem... na stadionie. Jego rodzina zajmowała mieszkanie w klubowym budynku, na parterze.

Obrazek

Zmarł w roku 2003, spoczywa na komunalnym cmentarzu na Dołach.

Obrazek

Dokładna lokalizacja na Widzewskiej Mapie Pamięci.

Ogromne dzięki dla Jarka za pomoc w tropieniu historii Pana Aleksandra.
Awatar użytkownika
Pomyslowy Dobromir
Klub 1910
Posty: 1531
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 11:31 am

Re: Widzewska Mapa Pamięci

Post autor: Pomyslowy Dobromir »

I jeszcze jeden temat pośrednio związany z Mapą - dzięki poszukiwaniom na cmentarzach, udało się wpaść na ślad rodziny konspiracyjnego Prezesa Mieczysława Kotarskiego. Jego krewna przyjechała po latach do Łodzi i przekazała do Muzeum skromny zbiór pamiątek po Prezesie, który i tak był ogromnie pomocny, bo czasy wojny są z oczywistych względów wyjątkowo kiepsko udokumentowane i np. Muzeum dysponowało tylko jednym zdjęciem Prezesa.

Obrazek

Fajnie było posłuchać opowieści mieszkanki Starego Widzewa sprzed lat, jej historii o dzieciństwie w okolicach stadionu. A jeszcze fajniej było dowiedzieć się, że wciąż z rodziną śledzi mecze Widzewa i porównuje stary stadion z tym obecnym, znanym jej tylko z TV.

Potem odwiedziliśmy razem grób Prezesa, który niedawno udało się trochę ogarnąć.

Obrazek
wojciu
Posty: 2584
Rejestracja: pn maja 12, 2008 6:20 pm
Lokalizacja: z historycznej krainy ...

Re: Widzewska Mapa Pamięci

Post autor: wojciu »

Ogromne brawa :klaszcze:
włod.
Klub 1910
Posty: 461
Rejestracja: pn maja 12, 2008 10:17 am

Re: Widzewska Mapa Pamięci

Post autor: włod. »

Szacun :Widzew
Kaczor71
Posty: 2270
Rejestracja: pn maja 12, 2008 8:27 am
Kontakt:

Re: Widzewska Mapa Pamięci

Post autor: Kaczor71 »

Marcin naprawdę wielkie :klaszcze:
Awatar użytkownika
Pomyslowy Dobromir
Klub 1910
Posty: 1531
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 11:31 am

Re: Widzewska Mapa Pamięci

Post autor: Pomyslowy Dobromir »

Dziś na Widzewskiej Mapie Pamięci pojawiła się postać przez lata związana z RTS Widzew. Jerzy Kuźniak był działaczem Widzewa od lat 70-tych, zasiadał w Zarządzie, był także dyrektorem klubu, odpowiadał m.in. za klubowy sklepik otwarty w latach 80-tych na Al. Mickiewicza w Łodzi.

Obrazek

To z jego gabinetu na stadion wychodziło słynne okno, z którego mecze oglądał Prezes Sobolewski.

Obrazek

Jerzy Kuźniak zmarł w roku 2003.

Obrazek

Spoczywa na komunalnej części cmentarza na Dołach, a ogromną pomoc w wytropieniu tego miejsca okazał mi Jarek - bardzo, bardzo dziękuję.

Obrazek

Dokładna lokalizacja grobu na Widzewskiej Mapie Pamięci.
Awatar użytkownika
Pomyslowy Dobromir
Klub 1910
Posty: 1531
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 11:31 am

Re: Widzewska Mapa Pamięci

Post autor: Pomyslowy Dobromir »

Na Widzewskiej Mapie Pamięci dodany został nasz piłkarz - Sławomir Rutka. Reprezentował Widzew w sezonach 1999/2000 (10 meczów) i 2001/02 (17 spotkań).

Obrazek

Trafił do nas z Legii, w ramach rozliczenia za transfer Tomka Łapińskiego.

Zmarł tragicznie w 2009 roku, spoczywa na cmentarzu w Pionkach.

Obrazek

Dokładna lokalizacja grobu znajduje się na Mapie Pamięci.
ODPOWIEDZ