Widzewska Mapa Pamięci

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Pomyslowy Dobromir
Klub 1910
Posty: 1537
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 11:31 am

Re: Widzewska Mapa Pamięci

Post autor: Pomyslowy Dobromir »

Odnalazłem i oznaczyłem na mapie grób Henryka Lady - opiekuna widzewskiej siatkówki, trenera siatkarek przez prawie 10 pierwszych lat, od 1956 do 1965. Po karierze w Widzewie trenował jeszcze zespoły m.in Anilany i LKS Dobroń oraz był wieloletnim prezesem Łódzkiego Związku Piłki Siatkowej.

Obrazek

Spoczywa na katolickiej części Cmentarza na Szczecińskiej (kwatera 22, linia 11, grób 13).

Obrazek

A przy okazji - o widzewskiej siatkówce poczytacie tutaj

Odwiedziłem też grób Pani Basi, było co sprzątać po wichurach. Zakupiłem nowy znicz w miejsce świątecznej choinki, w pozostałych wymieniłem wkłady.

Obrazek

Z budżetu zrzutki poszło na to 30 zł, wciąż zostało 200 zł, paragony poniżej.

Obrazek

:Widzew
typonegatywny
Klub 1910
Posty: 4306
Rejestracja: wt wrz 16, 2008 9:44 pm

Re: Widzewska Mapa Pamięci

Post autor: typonegatywny »

Wspaniała Twoja praca. Dziękujemy :klaszcze:
Awatar użytkownika
Ceramika
Sponsor
Posty: 935
Rejestracja: śr gru 12, 2012 6:28 pm

Re: Widzewska Mapa Pamięci

Post autor: Ceramika »

Ale zniczy to Ty układać nie umiesz :D
Awatar użytkownika
Pomyslowy Dobromir
Klub 1910
Posty: 1537
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 11:31 am

Re: Widzewska Mapa Pamięci

Post autor: Pomyslowy Dobromir »

Ceramika pisze:Ale zniczy to Ty układać nie umiesz :D
No to trzeba teraz kogoś z dwoma czerwonymi tam wysłać :) Ładna pogoda, może ktoś ma po drodze na Olechów...
Kaczor71
Posty: 2308
Rejestracja: pn maja 12, 2008 8:27 am
Kontakt:

Re: Widzewska Mapa Pamięci

Post autor: Kaczor71 »

Sytuacja u Basi jest już "opanowana". Gdyby ktoś się wybierał do Bola to kupujcie tylko wkłady do zniczy bo zniczy jest sporo pustych.
Awatar użytkownika
Pomyslowy Dobromir
Klub 1910
Posty: 1537
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 11:31 am

Re: Widzewska Mapa Pamięci

Post autor: Pomyslowy Dobromir »

Kaczor71 pisze:Sytuacja u Basi jest już "opanowana". Gdyby ktoś się wybierał do Bola to kupujcie tylko wkłady do zniczy bo zniczy jest sporo pustych.
Dzięki!

Obrazek
Awatar użytkownika
Pomyslowy Dobromir
Klub 1910
Posty: 1537
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 11:31 am

Re: Widzewska Mapa Pamięci

Post autor: Pomyslowy Dobromir »

Dziś 2 groby z międzywojennej historii, inspirowane książką Bliźniaków, Włodek dostarczył dokładne namiary więc odnalezienie ich to była tylko formalność. Fajnie pokazują, że widzewskość przekazywana była z ojca na syna...

Stanisław Guzicki - urodzony w 1889 w Rokitnicy, w Widzewie od roku 1925, członek Zarządu z roku 1934 (na stanowisku gospodarza klubu). Więzień obozu w Dachau.

Obrazek

Zmarł w Łodzi w roku 1976, pochowany na Cmentarzu Katolickim na Zarzewie (kwatera 105, linia 1, nr grobu 6). Swoją drogą można by grób ogarnąć na wiosnę, ktoś ma ochotę?

Jego syn - Zenon Guzicki, urodzony w 1917, w Widzewie członek przedostatniego Zarządu przed wojną, na stanowisku zastępcy skarbnika. Zawodowo biuralista, był także członkiem Łódzkiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej, w Wydziale Gier i Dyscypliny.

Obrazek

Zmarł także w roku 1976, pochowany jest również na Zarzewie, ale po stronie komunalnej (kwatera XI, rząd 31, grób 10)

Oba groby dodane na Mapie Pamięci, może Włodek doda jeszcze słowo o obu panach od siebie.
Awatar użytkownika
Pomyslowy Dobromir
Klub 1910
Posty: 1537
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 11:31 am

Re: Widzewska Mapa Pamięci

Post autor: Pomyslowy Dobromir »

Po zimie i przerwie pandemicznej znów można było wziąć się za poszukiwania. Tym razem udało mi się zlokalizować grób widzewskiego piłkarza z lat 80-tych.

Witold Matusiak - urodził się w Łęczycy, 26 listopada 1960 r.

Obrazek

Wychowanek Bzury Ozorków, przed przyjściem do Widzewa grał jeszcze w Borucie Zgierz i łódzkim Orle.

W Widzewie pojawił się jako młody talent z okolic, w czerwono-biało-czerwonych barwach zaliczył 10 występów ligowych w sezonie 1982/83 (debiut w Derbach 21.08.1982) oraz 4 mecze w europejskich pucharach, gdzie przeciwko Hiberniansowi zdobył 2 gole.

Po jednym sezonie w Widzewie reprezentował jeszcze barwy Startu Łódź (1983), Boruty (1984-88) oraz Radomiaka (1988-89).

W biografii zamieszczonej w książce Gowarzewskiego, piszą że według obserwatorów imponował siłą strzału, którą ponoć przewyższał nawet słynnego Krzysztofa Surlita.

Obrazek

Zmarł 23 marca 2016. Spoczywa na Cmentarzu w Budach Wandalińskich (Wiskitno).

Obrazek

Dokładne miejsce znajdziecie na Widzewskiej Mapie Pamięci.
Awatar użytkownika
Pomyslowy Dobromir
Klub 1910
Posty: 1537
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 11:31 am

Re: Widzewska Mapa Pamięci

Post autor: Pomyslowy Dobromir »

Dziś udało mi się odnaleźć grób byłego trenera naszych koszykarek - Jarosława Żaka.

Obrazek

W naszym klubie zajmował się pracą z juniorkami, był asystentem Ryszarda Andrzejczaka, aż w końcu w sezonie 2000/01 samodzielnie poprowadził pierwszą drużynę.

Związany był z Kutnem, po zakończeniu pracy w Łodzi wrócił do tego miasta i tam zajął się szkoleniem koszykarzy AZS WSGK Kutno, z którymi wywalczył awans do II ligi.

Odszedł 11 kwietnia 2013, w wieku 48 lat, po chorobie.

Obrazek

Spoczywa na kutnowskim cmentarzu na Łąkoszynie, dokładne namiary na Widzewskiej Mapie Pamięci.

Obrazek

W drodze powrotnej zagościłem u Pani Basi na Olechowie i zapaliłem nowe wkłady (koszt 12 zł, w budżecie ze zrzutki pozostaje wciąż 188 zł). Niestety znów na Olechowie nie było żadnych czerwonych zniczów, następnym razem zatroszczę się o odpowiedni stosunek koloru czerwonego i białego.

Obrazek

Obrazek
włod.
Klub 1910
Posty: 462
Rejestracja: pn maja 12, 2008 10:17 am

Re: Widzewska Mapa Pamięci

Post autor: włod. »

Szacun :Widzew
Awatar użytkownika
Pomyslowy Dobromir
Klub 1910
Posty: 1537
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 11:31 am

Re: Widzewska Mapa Pamięci

Post autor: Pomyslowy Dobromir »

Dziś po długiej chorobie zmarł Zygmunt Szamałek, z Widzewem od dziecka, wieloletni kierownik drużyny, inicjator Koła Seniora, kopalnia wspomnień, mnóstwo pamiątek, zdjęć, statystyk, mimo wieku wciąż chodził na mecze. Załatwił transfer Bonka, wypatrzył jupitery... Kolejny z którym nie zdążyliśmy długo porozmawiać :(

Pogrzeb we wtorek na Zarzewie, szkoda ze sztandar w renowacji, bo Pan Zygmunt zasłużył jak mało kto :(

Cześć Jego Pamięci!
Awatar użytkownika
Pomyslowy Dobromir
Klub 1910
Posty: 1537
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 11:31 am

Re: Widzewska Mapa Pamięci

Post autor: Pomyslowy Dobromir »

W końcu znalazłem chwilę aby dodać lokalizację grobu Pana Zygmunta Szamałka na Mapie Pamięci: Cmentarz Zarzew (katolicki) - kwatera 37, rząd 1, grób 5.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zmarł krótko po swojej Żonie :(

Obrazek

EDIT: I dla zainteresowanych dodam jeszcze link do zrzutki na widzewskie znicze na 1 listopada: https://zrzutka.pl/nr6tnd
Awatar użytkownika
Pomyslowy Dobromir
Klub 1910
Posty: 1537
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 11:31 am

Re: Widzewska Mapa Pamięci

Post autor: Pomyslowy Dobromir »

Odwiedziłem grób Pani Basi, nie wyglądało to dobrze :(

Obrazek

Trochę pracy i jest lepiej:

Obrazek

Przy okazji spotkałem Piotra, kibica z Zarzewa, który przyjechał akurat szukać grobu Pani Basi, pogadaliśmy, dołożył lampkę od siebie i bardzo się cieszył, że ktoś o ten grób dba. A to dzięki Wam :)

Do tego udało mi się znaleźć w końcu duże fajne czerwone znicze, w Łodzi ciężko takie kupić, a stosunek bieli do czerwieni był nieodpowiedni :)

Kupione są 4 znicze, 2 już na grobie, 2 będą na kiedy indziej, gdy znów czerwieni będzie brakować.

Obrazek

Z pozostałości zbiórki na opłacenie grobu zapłaciłem 43 zł, zostało jeszcze 145 zł na potrzeby grobu Pani Basi.

I pamiętajcie o zbiórce na znicze na 1 listopada: https://zrzutka.pl/nr6tnd
Awatar użytkownika
Pomyslowy Dobromir
Klub 1910
Posty: 1537
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 11:31 am

Re: Widzewska Mapa Pamięci

Post autor: Pomyslowy Dobromir »

Nadrabiając zaległości, dziś grób naszego piłkarza z przełomu lat 50 i 60 zeszłego wieku - Ryszard Korejwo.

Obrazek

Zmarł w 2011 roku. Spoczywa na Cmentarzu Kurczaki (kwatera 40, rząd 8, grób 12).

Obrazek

Lokalizacja grobu została zaznaczona na Widzewskiej Mapie Pamięci.

I przypominam o https://zrzutka.pl/nr6tnd
włod.
Klub 1910
Posty: 462
Rejestracja: pn maja 12, 2008 10:17 am

Re: Widzewska Mapa Pamięci

Post autor: włod. »

Pomyslowy Dobromir pisze:Nadrabiając zaległości, dziś grób naszego piłkarza z przełomu lat 50 i 60 zeszłego wieku - Ryszard Korejwo.

Obrazek

Zmarł w 2011 roku. Spoczywa na Cmentarzu Kurczaki (kwatera 40, rząd 8, grób 12).

Obrazek

Lokalizacja grobu została zaznaczona na Widzewskiej Mapie Pamięci.

I przypominam o https://zrzutka.pl/nr6tnd
Szacun
ODPOWIEDZ