Widzewska Mapa Pamięci

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Pomyslowy Dobromir
Klub 1910
Posty: 1531
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 11:31 am

Re: Widzewska Mapa Pamięci

Post autor: Pomyslowy Dobromir »

Na Widzewskiej Mapie Pamięci dodałem kolejną osobę związaną z naszym klubem - Jerzy Wielkoszyński.

Obrazek

Był cenionym w Polsce fizjologiem sportowym, w latach 2007-2009 współpracował z Widzewem, najpierw jako fizjolog pierwszej drużyny, potem opiekował się rezerwami i zespołami juniorskimi. Zresztą pomagał już wcześniej, np. latach 90-tych, zajmował się po kontuzji Markiem Citko.

Obrazek

Zmarł w roku 2010, spoczął na Cmentarzu Mater Dolorosa w Bytomiu.

Obrazek

Dokładna lokalizacja grobu znajduje się na Mapie Pamięci.

EDIT: Za zdjęcie OGROMNE DZIĘKI dla Wojtka i reszty Grupy pod wezwaniem :Widzew
Awatar użytkownika
Pomyslowy Dobromir
Klub 1910
Posty: 1531
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 11:31 am

Re: Widzewska Mapa Pamięci

Post autor: Pomyslowy Dobromir »

Jakby ktoś się interesował, to na Retro Widzew na Twitterze wrzucam po kolei zdjęcia spływające z widzewskiej Akcji Znicz ze świata. Trochę z tym roboty, więc tutaj już nie dam rady - wstawię tylko kilka postów dla przykładu.
Resztę oglądajcie i komentujcie na https://twitter.com/RetroWidzew

Wielkie dzięki za wszelką pomoc do tej pory!

:Widzew
Awatar użytkownika
Pomyslowy Dobromir
Klub 1910
Posty: 1531
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 11:31 am

Re: Widzewska Mapa Pamięci

Post autor: Pomyslowy Dobromir »

Chciałem w końcu rozliczyć tegoroczną zbiórkę na Akcję Znicz. Nie dałem razy tego zrobić wcześniej, inne obowiązki przysypały. Wrzucam to wszystko w tym wątku, bo jest on ogólnie dostepny, także bez logowania na forum, a nie wszyscy zainteresowani mają konta na eWidzew.

Przypomnę tylko, że w tym roku udało się dotrzeć na 34 cmentarze w 19 miejscowościach i zapalić 131 zniczy, na wszystkich grobach, które przed 1 listopada mieliśmy na Widzewskiej Mapie Pamięci. Prawie 30 grobów, na cmentarzach Doły i Zarzew, odwiedzili nasi młodzi sportowcy z Akademii Widzewa, którzy nie tylko zapalili znicze, ale i przeczytali krótkie biogramy zmarłych Widzewiaków, a tam gdzie trzeba posprzątali zaniedbane nagrobki.

Zdjęcia wszystkich odwiedzonych grobów znajdziecie na Twitterze Retro Widzew, tutaj tylko kilka:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


No to czas na rozliczenia, na początek przychody:

Zrzutka zaowocowała 74 wpłatami na sumę 2931,40 zł, tak jak przed rokiem poszło zdecydowanie lepiej niż planowałem, kwotę niezbędna na pokrycie podstawowych wydatków udało się uzbierać w niespełna 24 h, a potem pojawiła się nadwyżka, o której celu będzie poniżej.

Obrazek

Jeszcze raz bardzo dziękuję za każdą wpłatę, niezależnie od kwoty!

:Widzew :Widzew :Widzew

Zbiórka pozwoliła na zakupy, a więc po kolei wydatki:
1) Dzięki koledze wiara1977 ( :Widzew) kupiliśmy w cenach wybitnie promocyjnych:
- 108 kapliczek akrylowych (wzór jak w roku zeszłym, kolory srebrny i złoty) – koszt jednostkowy 12,29 zł
- 18 kapliczek z nowym wzorem – koszt jednostkowy 13,81 zł
- 144 wkłady Ognik – koszt jednostkowy 3,63

Wydatek całkowity: 2098,20

Obrazek

Wszystkie 3 wzory na zdjęciu poniżej:
Obrazek

2) Uważne oko policzy, że powyższy zakup obejmował jedynie 126 zniczy, gdyż szczerze mówiąc przygotowując akcję nie myślałem, że uda się nam odwiedzić wszystkie miejsca z Mapy Pamięci i strzelałem w 120 grobów. 126 sztuk wynikało z wielkości kartonów zbiorczych i wydawało się dawać zapas. Gdy okazało się, że jednak będzie komplet, trzeba było dokupić znicze po cenie rynkowej, bo wiara1977 był w tym momencie niedostępny. Udało się kupić takie same kapliczki jak od niego (wzór nr 2), ale cena był już wyższa - 20 zł za sztukę a nie 13,80. Kupiłem pełne opakowanie (6 sztuk) i niestety zawieruszył mi się paragon na ten zakup, za co bardzo przepraszam :(

Wydatek: 120 zł

3) Wiązanka na grób Pani Basi Jarneckiej – jako że na grobie tym rzadko kiedy stoją zadbane kwiaty, kupiłem sztuczny stroik, który będzie mógł tam stać cały rok.

Wydatek: 35 zł

Foto:
Obrazek

Paragon:
Obrazek

4) Na potrzeby sprzątania grobów z Akademią Widzewa, w zeszłym roku kupiliśmy z Krzyśkiem trochę „sprzętu” w postaci szczotek, szufelek, szmat, płynów, worków na śmieci, rękawiczek. W tym roku trzeba było nieco to uzupełnić i szczególnie jednorazowe rękawiczki stanowiły tutaj większość kosztów, może na rok przyszły ktoś będzie miał dojście do rękawiczek w cenach „przedpandemicznych” to chętnie bym jedno pudełko przygarnął.

Wydatki: 58,97 zł

Paragony:
Obrazek

Obrazek

Razem wydatkowałem 2312,17 zł.

Po odjęciu od wyniku zrzutki daje to 619,23 zł nadwyżki z tego roku. Do tego z poprzednich zrzutek (Grób Pani Basi i znicze 2020), wciąż ostało się 213 zł.

Razem mamy zatem 832 zł i to będzie wstępny budżet do zadbania o kilka zapomnianych grobów, ze szczególnym naciskiem na nagrobek konspiracyjnego prezesa Kotarskiego – tam trzeba istniejący, mocno pochylony grób przede wszystkim wyprostować. Jeden z forumowiczów już obgaduje temat z zaprzyjaźnionym specjalistą, na wiosnę mam nadzieję przejdziemy do widocznych czynów.

Na koniec chciałbym bardzo podziękować kilku osobom:
- 74 osoby, które wsparły tegoroczną zrzutkę (bez wymieniania nazwisk czy ksywek, bo parę osób prosiło o anonimowość)
- wiara1977 - za znicze i wkłady w bardzo korzystnych cenach, za transport i… cierpliwość do moich pytań
- Krzysiek Kaczyński – za wsparcie dobrym słowem, dzięki któremu tylko przez chwilę wątpiłem, za pomoc na cmentarzach z Akademią, no i za wiaderka :)
- Maciej Szymański, cały sztab trenerski Akademii i jej zawodnicy – za kawał dobrej roboty na cmentarzach
- Jarek z Włocławka – za 120 małych wkładów Bolsius, które przydały się bardzo do uzupełniania wypalonych zniczy oraz… zapałki do każdego ze zniczy
- Nibar - za audycję o Mapie Pamięci w Radiu Widzew
- Marcin Bryja i Kuba Dyktyński z Biura Prasowego – za wizytę z dyktafonem i aparatem na Zarzewie i wsparcie medialne na łamach strony oficjalnej
- wszyscy wpierający akcję pozytywnym komentarzem, poradą, poklepaniem po plecach czy… herbatą – to naprawdę daje energię do działania;
- no i najważniejsi – rozwożący znicze po Polsce i odwiedzający cmentarze: Adriano_91, Ania, biegacze z Razem Trenujemy Sport, Damian, DN, ekipa z OSK, FC Kalisz, Eldrax, Gibbon, Grzegorz z synem, Grzesiek, Hamax, Hubert, Jakuboboe, Jarek z Włocławka, Jaro, Kaczor, Kawabezmleka, KusTom, Lewy91, Lewysrodmiescie z rodziną, Mar, Michu kk, Nazgul, Nibar, Piotrek, Piotrek z Pabianic, Sebastian z rodziną, Small, Tempest, Tomus321, Wafel, Winkler, Witor, Włodek... Mam nadzieję, że nikogo nie pominąłem.

Dziękuję Wam wszystkim i mam nadzieję, że zrobimy to znów za rok.

:Widzew
Awatar użytkownika
Pomyslowy Dobromir
Klub 1910
Posty: 1531
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 11:31 am

Re: Widzewska Mapa Pamięci

Post autor: Pomyslowy Dobromir »

Po Akcji Znicz, czas wrócić do roboty i otworzyć nowy sezon poszukiwawczy.

Jan Konenc był bramkarzem Widzewa w latach 1960-61, wcześniej bronił m. in. w Lechu Poznań, Śląsku Wrocław i Skrze Częstochowa.

Obrazek

Zmarł w roku 1999, spoczywa na Cmentarzu Junikowo w Poznaniu, a dokładna lokalizacja grobu znajduje się na Widzewskiej Mapie Pamięci.

Obrazek
Awatar użytkownika
Pomyslowy Dobromir
Klub 1910
Posty: 1531
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 11:31 am

Re: Widzewska Mapa Pamięci

Post autor: Pomyslowy Dobromir »

Zima za oknem, więc czas na dodawanie na mapie znalezionych w cieplejszych czasach grobów.

Mirosław Wlaźlik - pięściarz Widzewa w wadze ciężkiej, mistrz Polski juniorów w roku 1969, wicemistrz Polski juniorów w roku 1970.

Obrazek

W późniejszym okresie trener naszej sekcji pięściarskiej, a także jej sponsor.

Obrazek

Zmarł w 2018 roku, spoczywa na katolickim Zarzewie, a dokładna lokalizacja znalazła się już na Widzewskiej Mapie Pamięci.

Obrazek

Co ciekawe, jak ktoś się przyjrzy zdjęciu grobu, to znajdzie na nim widzewski znicz, postawiony przez Koło Seniora. Zbrakło nam trochę aktualizacji z seniorami, ale już nad tym pracuję.
kuramistrz
Posty: 27
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 7:44 pm
Lokalizacja: WuEeSTe eSIDe

Re: Widzewska Mapa Pamięci

Post autor: kuramistrz »

Dzisiaj rocznica śmierci Wojtka Waldy
Awatar użytkownika
Pomyslowy Dobromir
Klub 1910
Posty: 1531
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 11:31 am

Re: Widzewska Mapa Pamięci

Post autor: Pomyslowy Dobromir »

Biorę się za nadrabiane zaległości na mapie, bo jakoś do tej pory nie było czasu na podróże i kolejne znaleziska.

Trafiłem ostatnio do Zelowa - na tamtejszym cmentarzu spoczywa Henryk Wysocki - wieloletni działacz widzewskiej sekcji bokserskiej i członek Zarządu klubu.

Obrazek
Na powyższym zdjęciu pierwszy z lewej.

Zmarł w roku 1977, jego grób znajdziecie na cmentarzu rzymskokatolickim w sektorze J.

Obrazek

Obrazek

Ogromne dzięki za pomoc dla Krzyśka z FC Zelów za pomoc ze zlokalizowaniem grobu i dla Piotrka za odnalezienie tropu Henryka Wysockiego.

Dokładne namiary na ten i inne widzewskie groby znajdziecie na Widzewskiej Mapie Pamięci.
Awatar użytkownika
Pomyslowy Dobromir
Klub 1910
Posty: 1531
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 11:31 am

Re: Widzewska Mapa Pamięci

Post autor: Pomyslowy Dobromir »

Dziś kolejny grób na Mapie. Tym razem udało się odnaleźć miejsce spoczynku Roberta Grzywocza, który pod koniec lat 60-tych był trenerem piłkarzy pierwszego zespołu Widzewa oraz odpowiadał za drużyny młodzieżowe. Jego następcą na stanowisku szkoleniowca był Leszek Jezierski.

Grzywocz jest z pewnością bardziej znany z dokonań po zachodniej stronie Łodzi, gdzie jaki piłkarz zdobył Puchar Polski i tytuł mistrza kraju, jednak pamiętać trzeba, że zapisał się także w historii RTS.

Obrazek

Robert Grzywocz zmarł w roku 2018. Spoczął na Cmentarzu Starym przy Ogrodowej, w jego ewangelickiej części.

Obrazek

Dokładne namiary znajdziecie na Widzewskiej Mapie Pamięci.

Po raz kolejny dzięki dla Świstaka za znalezienie tropu! :Widzew
Awatar użytkownika
Pomyslowy Dobromir
Klub 1910
Posty: 1531
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 11:31 am

Re: Widzewska Mapa Pamięci

Post autor: Pomyslowy Dobromir »

Kolejną postacią z widzewskiej historii, którą udało się odnaleźć na Widzewską Mape Pamięci, jest wieloletni działacz RTS Widzew i wiceprezes klubu - Edward Jabłonka.

Obrazek

Zmarł w roku 2004.

Obrazek

Spoczywa w katolickiej część cmentarza Zarzew. Trochę zaniedbany grób, więc gdyby ktoś chciał kiedyś wpaść ze mną na szybkie sprzątanie, to zapraszam.

Obrazek
Awatar użytkownika
Pomyslowy Dobromir
Klub 1910
Posty: 1531
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 11:31 am

Re: Widzewska Mapa Pamięci

Post autor: Pomyslowy Dobromir »

Na Widzewskiej Mapie Pamięci dodałem grób Bogusława Danielskiego, wychowanka Widzewa i gracza RTS w latach 1947-61.

Obrazek

Zmarł w roku 2013 i spoczywa na komunalnej część Cmentarza Zarzew w Łodzi.

Obrazek
włod.
Klub 1910
Posty: 461
Rejestracja: pn maja 12, 2008 10:17 am

Re: Widzewska Mapa Pamięci

Post autor: włod. »

Szacun :pl
wojciu
Posty: 2585
Rejestracja: pn maja 12, 2008 6:20 pm
Lokalizacja: z historycznej krainy ...

Re: Widzewska Mapa Pamięci

Post autor: wojciu »

Wielkie brawa Marcin :klaszcze:
Super robota.
Awatar użytkownika
Pomyslowy Dobromir
Klub 1910
Posty: 1531
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 11:31 am

Re: Widzewska Mapa Pamięci

Post autor: Pomyslowy Dobromir »

Kolejne 3 groby na Zarzewie dodałem dziś do mapy:

Andrzej Tomczak - piłkarz naszej drużyny w końcówce lat 60-tych, a w latach 75-80 trener juniorów i opiekun piłkarskiej klasy sportowej Widzewa w zasadniczej szkole zawodowej Wifamy.

Obrazek

Zmarł w roku 1988, spoczywa na katolickim Zarzewie.


Henryk Szwingal- bramkarz Widzewa tuż przed II wojną, w czasie gier konspiracyjnych i jeszcze w sezonie 1947.

Obrazek
Swoją droga to ciekawe zdjęcie, bo wnuk nie jest niestety w stanie nam wyjaśnić, skąd ono pochodzi, a widać że koszulki są reprezentacyjne.

Zmarł w roku 1989 i spoczywa na komunalnym Zarzewie, co ciekawe zaledwie kilkanaście metrów od swojego klubowego kolegi z bramki, Ignacego Uptasa.

Obrazek


Zygmunt Stolarski - wychowanek Widzewa, grający na pozycji lewoskrzydłowego.

Obrazek

Zmarł w roku 1980 i spoczywa na katolickim Zarzewie.

Obrazek
wiara1977
Klub 1910
Posty: 1053
Rejestracja: ndz paź 12, 2008 7:54 pm
Lokalizacja: szlezyng/śródmieście

Re: Widzewska Mapa Pamięci

Post autor: wiara1977 »

:klaszcze: :klaszcze: :klaszcze: :klaszcze: :klaszcze:
to co robisz jest WIELKIE
Awatar użytkownika
Pomyslowy Dobromir
Klub 1910
Posty: 1531
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 11:31 am

Re: Widzewska Mapa Pamięci

Post autor: Pomyslowy Dobromir »

wiara1977 pisze::klaszcze: :klaszcze: :klaszcze: :klaszcze: :klaszcze:
to co robisz jest WIELKIE
Niczym Twoja pomoc dla sprawy. Twoja i wielu innych zresztą. :Widzew

Dziękuję Wam wszystkim za te miłe słowa, ale nie o brawa tutaj chodzi, wolałbym pomocnika do posprzątania paru grobów zamiast tego :)
ODPOWIEDZ