Widzewska Mapa Pamięci

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Pomyslowy Dobromir
Klub 1910
Posty: 1531
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 11:31 am

Re: Widzewska Mapa Pamięci

Post autor: Pomyslowy Dobromir »

Za dobre słowo dziękuję, za udział w akcji również, ale jeden tytuł Widzewiaka Roku i pamiątkowy jupiter mi wystarczą w zupełności, więc pohamujcie swój entuzjazm, bo zaraz mnie nowym prezesem okrzykniecie :D Nie o sławę tu chodzi, dużo bardziej bym wolał, żeby do tegorocznych uczestników akcji dołączyli kolejni, by ludzie wiedząc że jadą do bliskich np. na Doły czy Zarzew zgłosili się po choćby jeden widzewski znicz i odwiedzili przy okazji kogoś związanego z Widzewem, opowiedzieli dzieciom 2 słowa o klubie i 3 słowa o zmarłej osobie (tu jestem w stanie pomóc, bo nie wszyscy co tak oczywiste osoby jak choćby Smolarek, Surlit czy Sobolewski).

Wczoraj wieczorem byłem pod mega wrażeniem kilku osób wspomagających akcję, które pomimo deszczu i zmroku pojechały na cmentarze, żeby postawić znicze u Widzewiaków, inni przepraszali że nie dadzą rady, ale obiecali wizytę po otwarciu cmentarzy - każdy się starał spełnić swoje zobowiązanie, za co już teraz bardzo im dziękuję.

Mamy już odwiedzone ponad 100 grobów, we wtorek ostatnia prosta akcji i wtedy ją podsumuję.
Awatar użytkownika
Torch
Klub 1910
Posty: 6002
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 10:10 am
Lokalizacja: Łódź Radogoszcz-Wschód www.tylkowidzew.pl/
Kontakt:

Re: Widzewska Mapa Pamięci

Post autor: Torch »

Pomyslowy Dobromir pisze: jeden tytuł Widzewiaka Roku i pamiątkowy jupiter mi wystarczą w zupełności
Jeszcze 3 i zrobisz sobie makietę starego stadionu :)
Awatar użytkownika
dn
Klub 1910
Posty: 1470
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 6:11 pm
Lokalizacja: Trójmiasto.

Re: Widzewska Mapa Pamięci

Post autor: dn »

:D :klaszcze:
Torch pisze:
Pomyslowy Dobromir pisze: jeden tytuł Widzewiaka Roku i pamiątkowy jupiter mi wystarczą w zupełności
Jeszcze 3 i zrobisz sobie makietę starego stadionu :)
PS. Najlepsza gazeta w Łodzi i najbardziej opiniotwórcza :lol: :evil: podwychciła temat:
https://expressilustrowany.pl/kibice-lk ... 2-15267762

Tak sobie przeglądam - u Pana Jacka Machcińskiego nadal brak pomnika? Z tego co kojarzę to małżonka wcześniej zmarła (?), ma ktoś kontakt z rodziną p.Jacka?
wojciu
Posty: 2585
Rejestracja: pn maja 12, 2008 6:20 pm
Lokalizacja: z historycznej krainy ...

Re: Widzewska Mapa Pamięci

Post autor: wojciu »

dn pisze: Z tego co kojarzę to małżonka wcześniej zmarła (?)
Tak, zmarła wcześniej.
Można powiedzieć, że od tego czasu zaczęły się problemy...
Awatar użytkownika
Pomyslowy Dobromir
Klub 1910
Posty: 1531
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 11:31 am

Re: Widzewska Mapa Pamięci

Post autor: Pomyslowy Dobromir »

Uprzedzając troszkę fakty, powiem, że ze zrzutki na znicze zostało parę złotych - do zagospodarowania. Uzbieraliśmy kiedyś na miejsce na cmentarzu dla Pani Basi, może warto zrobić jakąś zrzutkę na pomnik dla Pana Jacka? Ktoś ma kontakt do jakiejś rodziny, żeby sprawę wybadać? Bo nie wiadomo w sumie czemu pomnika na miejscu jeszcze nie ma, ale może nie chodzi wcale o finanse.
Awatar użytkownika
Pomyslowy Dobromir
Klub 1910
Posty: 1531
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 11:31 am

Re: Widzewska Mapa Pamięci

Post autor: Pomyslowy Dobromir »

Zamknięcie cmentarzy, trochę temat skomplikowało, ale właśnie wpadła 110 fotka z cmentarza:

Obrazek

W tym wyjątkowym roku jubileuszowym, udało się postawić na widzewskich grobach 110 zniczy (a to jeszcze nie koniec...).

Poczekamy jeszcze chwilkę na pozostałe znicze i podsumuję ten rok wymieniając uczestników, na razie zbiorowo dziękuję wszystkim, którzy wspomogli akcję swoim czasem, miejscem, transportem, cierpliwością, siłą, pieniądzem i wieloma dobrymi słowami, które usłyszałem.

Dzięki Nim tu jesteśmy, a dzięki Wam pamięć o Nich trwa kolejny rok dłużej.

:Widzew
tempest
Klub 1910
Posty: 72
Rejestracja: pt mar 12, 2010 3:12 pm

Re: Widzewska Mapa Pamięci

Post autor: tempest »

Fotka od mojej osoby wpadnie w tym tygodniu.. Nie tylko mi 'kochany' rząd zje*** plany a średnio u mnie było z ochotą na fikołki przez mur/płot :?
Awatar użytkownika
Pomyslowy Dobromir
Klub 1910
Posty: 1531
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 11:31 am

Re: Widzewska Mapa Pamięci

Post autor: Pomyslowy Dobromir »

tempest pisze:Fotka od mojej osoby wpadnie w tym tygodniu.. Nie tylko mi 'kochany' rząd zje*** plany a średnio u mnie było z ochotą na fikołki przez mur/płot :?
Spokojnie, to nie wyścig, zrobiliśmy kawał dobrej roboty i czy ostatni znicz nam się odliczy dziś czy za tydzień to różnicy nie robi, bo tu chodzi o pamięć o Widzewiakach.
Awatar użytkownika
Pomyslowy Dobromir
Klub 1910
Posty: 1531
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 11:31 am

Re: Widzewska Mapa Pamięci

Post autor: Pomyslowy Dobromir »

Jako że zakończyliśmy właśnie akcje Widzewski Znicz 2020, chciałem podziękować wszystkim darczyńcom naszej akcji, przedstawić dokładne rozliczenia pozyskanych środków oraz podsumować całość dokonań.

1. Podsumowania finansowe

Zbiórka w portalu Zrzutka.pl odnotowała 94 wpłaty i przyniosła dokładnie 3301,21 zł, czyli zdecydowanie więcej niż planowałem.

Obrazek

Ze środków tych wydatkowano:
- zakup kapliczek zniczowych (120 sztuk): 1474,52 zł
Obrazek

- naklejki na znicze (500 x herb Widzewa + 500 x logo OSK „Tylko Widzew”): 811,80 zł
Obrazek

- wkłady do kapliczek (120 sztuk): 299,63 zł
Obrazek

W związku z nadwyżką, zdecydowałem o zakupie dodatkowych widzewskich zniczy na potrzeby 2 organizacji związanymi z historią Widzewa, także dbających o groby Widzewiaków: Stowarzyszenia Byłych Piłkarzy oraz Koła Seniora RTS Widzew.

Udało się na te cele zakupić takie znicze:
Obrazek

Wydatki:
- znicze na potrzeby Stowarzyszenia Byłych Piłkarzy (20 sztuk): 260 zł
Obrazek

- znicze na potrzeby Koła Seniora RTS Widzew (20 sztuk): 260 zł.
Obrazek

Wydatki razem: 3105,95 zł

Daje to nadwyżkę w wysokości 195,26 zł, które chciałbym przeznaczyć na roczne utrzymanie zaniedbanych grobów (wymiana wkładów w zniczach, wiązanki kwiatowe przy okazji świąt, itp.), w szczególności dla następujących osób:
- legenda widzewskiej kawiarni – Barbara Jarnecka,
- konspiracyjny Prezes Widzewa - Mieczysław Kotarski,
- założyciel TMRF - Wacław Gapiński,
- prezes honorowy Widzewa - Józef Wasiak,
- założyciel TMRF - Edward Zdziarski.


2. Akcja na cmentarzach w całej Polsce

Na podstawie Widzewskiej Mapy Pamięci oraz informacji zebranych przeze mnie, wytypowałem 116 grobów osób związanych z Widzewem do odwiedzenia, z celem zadbania o co najmniej 110 z nich, co stanowić miało symboliczny związek ze 110-leciem Widzewa. Groby zlokalizowane były przede wszystkim w Łodzi, ale 18 znajdowało się w innych miejscowościach (Aleksandrów Łódzki, Bratoszewice, Duszniki Zdrój, Gdańsk, Kalisz, Krzepczów, Kutno, Łask, Pabianice, Rzeszów, Warszawa, Warta, Wiskitno i Wrocław). Jako że starałem się włączyć w akcję nowych uczestników, udało się zebrać grupę osób, które zgłosiły się do pomocy na cmentarzach, szczególnie poza Łodzią.

Dzięki wsparciu OSK „Tylko Widzew” udało się akcję rozszerzyć o spacer edukacyjny po Starym Cmentarzu dla członków Akademii Widzewa, gdzie przewodnikiem był Cezary Pawlak z Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem. Więcej informacji: https://widzew.com/-/-widzewskamlodziez ... j-historii

Oprócz tego, wzorem zeszłego roku, zorganizowaliśmy dla zawodników Akademii akcję dbania o groby na cmentarzach Doły i Zarzew. Młodzi piłkarze odwiedzili w jej ramach ponad 20 grobów, wysprzątali część z nich, zapalili widzewskie znicze, a przy okazji zapoznali się z krótkimi biogramami nieżyjących już Widzewiaków. Więcej informacji: https://widzew.com/-/-widzewskamlodziez ... ndom-klubu

Ostatecznie udało się udokumentować fotograficznie widzewskie znicze na 114 grobach (pełna lista wraz ze zdjęciami znajduje się na profilu Retro Widzew na Twitterze: https://bit.ly/3jTD8z1).

Znicze przekazane na ręce Pana Wiesława Wragi (Prezes Stowarzyszenia Byłych Piłkarzy Widzewa) oraz Jana Wawrzki (Przewodniczący Koła Seniora RTS Widzew) zostały rozstawione siłami obu tych organizacji na cmentarzach, a poniżej kilka zdjęć potwierdzającycfh ten fakt:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jedno z planowanych wydarzeń towarzyszących akcji nie doszło do skutku z powodu koronawirusa, być może wrócimy do niego w najbliższym czasie, jeśli tylko warunki pandemiczne na to pozwolą.


3. Podziękowania

W tym miejscu chciałbym podziękować następującym osobom:
- 94 osoby, które wsparły zrzutkę (nie mogę wymienić ich z nazwisk, bo wiele osób poprosiło o zachowanie anonimowości);
- Tomasz Szor - za pomoc w zakupie zniczy i wkładów po wyjątkowo korzystnej cenie;
- Krzysztof Kaczyński - za wsparcie na każdym etapie akcji, w szczególności za organizację spaceru edukacyjnego, pomysły akcji towarzyszących, zadbanie o zamówienie naklejek na znicze i koordynację wielu działań dookoła akcji;
- Wojciech Kaczor - za miejsce do magazynowania zakupionych zniczów, ich obklejania i kompletowania oraz wsparcie logistyczne;
- wszystkim pomagającym przy roznoszeniu zniczy po cmentarzach w całej Polsce: Łukasz, Hubert, Michał, Jarek, Damian, Sebastian, Grzegorz, Darek, Irek, Tomek, Mirek, Ania, Malwina, Przemek, Włodek, Michał, Cezary, Grzegorz, Piotrek, Paweł oraz widzewskie fan-cluby z Kalisza i Kutna;
- OSK „Tylko Widzew” - za wsparcie na cmentarzu oraz pomoc przy promocji akcji w mediach społecznościowych;
- Jakub Dyktyński z Biura Prasowego Klubu - za wsparcie medialne na łamach strony oficjalnej Widzewa oraz przygotowanie quizu dla uczestników spaceru edukacyjnego;
- Marcin Bryja, klubowy fotograf – za profesjonalne fotografie na cmentarzach;
- wszystkim wspierającym akcję chociaż dobrym słowem.

Dziękuję Wam raz jeszcze i już teraz zapraszam Was wszystkich do wsparcia akcji za rok.

:Widzew
lewysrodmiescie
Klub 1910
Posty: 114
Rejestracja: czw lip 21, 2016 4:00 pm
Lokalizacja: Czerwone Śródmieście

Re: Widzewska Mapa Pamięci

Post autor: lewysrodmiescie »

Pomyslowy Dobromir pisze:Uprzedzając troszkę fakty, powiem, że ze zrzutki na znicze zostało parę złotych - do zagospodarowania. Uzbieraliśmy kiedyś na miejsce na cmentarzu dla Pani Basi, może warto zrobić jakąś zrzutkę na pomnik dla Pana Jacka? Ktoś ma kontakt do jakiejś rodziny, żeby sprawę wybadać? Bo nie wiadomo w sumie czemu pomnika na miejscu jeszcze nie ma, ale może nie chodzi wcale o finanse.
Jeśli jeszcze nikt się nie zgłosił co ma kontakt z rodziną Pana Jacka to ja może mogę pomóc ;)
Awatar użytkownika
Pomyslowy Dobromir
Klub 1910
Posty: 1531
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 11:31 am

Re: Widzewska Mapa Pamięci

Post autor: Pomyslowy Dobromir »

lewysrodmiescie pisze:Jeśli jeszcze nikt się nie zgłosił co ma kontakt z rodziną Pana Jacka to ja może mogę pomóc ;)
To się nie pytaj tutaj, tylko dawaj znać co i jak i czy możemy pomóc w jakikolwiek sposób :)
lewysrodmiescie
Klub 1910
Posty: 114
Rejestracja: czw lip 21, 2016 4:00 pm
Lokalizacja: Czerwone Śródmieście

Re: Widzewska Mapa Pamięci

Post autor: lewysrodmiescie »

Pomyslowy Dobromir pisze:
lewysrodmiescie pisze:Jeśli jeszcze nikt się nie zgłosił co ma kontakt z rodziną Pana Jacka to ja może mogę pomóc ;)
To się nie pytaj tutaj, tylko dawaj znać co i jak i czy możemy pomóc w jakikolwiek sposób :)
Niestety ale osoba z którą się kontaktowałem nie ma kontaktu z rodziną Pana Jacka. Więc szukamy dalej ;) :Widzew
Awatar użytkownika
Pomyslowy Dobromir
Klub 1910
Posty: 1531
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 11:31 am

Re: Widzewska Mapa Pamięci

Post autor: Pomyslowy Dobromir »

Kolejna lokalizacja dodana do Widzewskiej Mapy Pamięci.

Jerzy Ławski był jednym z najzdolniejszych bokserów widzewskiej sekcji, w której wraz ze swoim bratem bliźniakiem Czesławem pojawił się jeszcze w latach 60-tych.

Obrazek
Na zdjęciu z lewej.

Spoczywa na Cmentarzu na Olechowie.

Obrazek

Pochowany jest wraz z synem - Robertem, który na trybunach znany był jako Wicek i aktywnie działał w naszym młynie na przełomie lat 80tych i 90tych. Był jednym z inicjatorów pierwszego widzewskiego fanzinu, który ukazał się w roku 1991.

Obrazek


Przy okazji odwiedziłem grób Pani Basi i zapaliłem 2 nowe wkłady (wydane 15 zł z puli, zostało 294 zł)

Obrazek
Awatar użytkownika
Pomyslowy Dobromir
Klub 1910
Posty: 1531
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 11:31 am

Re: Widzewska Mapa Pamięci

Post autor: Pomyslowy Dobromir »

W święta odwiedziłem kilka grobów, zostawiłem wiązankę u Pani Basi i zapaliłem wypalone wkłady na nieco zapomnianych grobach honorowego Prezesa Józefa Wasiaka, konspiracyjnego Prezesa Mieczysława Kotarskiego, członka Zarządu Wacława Dorynia, pierwszego kapitana drużyny piłkarskiej TMRF Edwarda Zdziarskiego oraz na grobie honorowego prezesa Józefa Dorynia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ze zrzutki wydatkowałem 50 zł (30 zł za wiązankę + 20 zł za wkłady), w puli pozostało jeszcze 275 zł.
Awatar użytkownika
Pomyslowy Dobromir
Klub 1910
Posty: 1531
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 11:31 am

Re: Widzewska Mapa Pamięci

Post autor: Pomyslowy Dobromir »

Dzięki koledze Świstakowi, mamy kolejną pozycję na Mapie. I to nie byle jaką!

Udało się odnaleźć grób Bolesława Fornalczyka, widzewskiego piłkarza chyba jeszcze przedwojennego. W kronikach naszego klubu zapisał się jednak z bardzo ważnego powodu - jest autorem pierwszego gola dla Widzewa na najwyższym poziomie rozgrywkowym! Fornalczyk strzelił go z rzutu karnego w meczu przeciwko ZZK Poznań, 14 marca 1948. W całym sezonie został też królem strzelców Widzewa zdobywając 9 goli.

Obrazek

Bolesław Fornalczyk spoczywa na zgierskim cmentarzu przy ulicy Skargi, kwatera 11, rząd 6, grób 3. Dokładna pozycja GPS dodana została na Widzewskiej Mapie Pamięci.

Obrazek

Obrazek

Dzięki Świstak za pomoc!
ODPOWIEDZ